דף הבית >> מדיה וארכיון >> 2015/16/17/18 >> אירועי משכן לאומנות - ינואר - פברואר
 

לוח אירועי ינואר במשכן לאומנות

28.1 חמישי - שעה  18:00 בערב, אירוע השקה לספר "מן הים עד המדבר" של יצחק צור
לפרטים נוספים לחצ'י
29.1 שישי  -  שעה 09:00 בבוקר יום עיון "ארבע נשים נכנסו לפרדס" בנושא אמנות יהודית עכשווית
 לפרטים נוספים לחצ'י

30.1 שבת  -  שעה 11:30 הסרט מיסטר גאגא ושיחה עם הבמאי תומר היימן
לפרטים נוספים לחצ/י

13.2 שבת  -  שעה 11:30 קונצרט ״רומן בארבע ידיים" 
20.2 שבת  - שעה 11:30 הסרט "סיפור על אהבה וחושך"                                        
לפרטים נוספים לחצ/י

27.2 שבת  -  שעה 12:00 ארוע פתיחה לתערוכת אופקים חדשים

 


 

ערב השקה לספרו של יעקב צור  טבנקין וארץ ישראל השלמה 

מן הים עד המדבר: טבנקין והקיבוץ המאוחד באמונה ובמאבק לשלמות הארץ יעקב צור

על הספר:

מימוש זכותו של עם ישראל על ארץ ישראל השלמה, ומצוות התיישבות במרחביה, היו למאפיין המובהק של הקיבוץ המאוחד בתוך תנועת העבודה, החל מראשית דרכה של התנועה בסוף שנות העשרים של המאה העשרים ועד למלחמת יום הכיפורים. ספר זה עוסק במקורותיה הרעיוניים של תורת ארץ ישראל של יצחק טבנקין, מורה הדרך של הקיבוץ המאוחד, בוחן את מאבקיה הציבוריים של התנועה ואת סוד השפעתה הרבה על דור תש"ח.
 
המאבקים הפוליטיים והרעיוניים של הקיבוץ המאוחד למען שלמות הארץ החלו בפולמוס החלוקה סביב פעילותה של ועדת פיל ב-1937, המשיכו במאבק כנגד הצעת החלוקה של האו"ם ב-1947 והנחו את הנהגת התנועה בהתוויית יעדי מלחמת השחרור. לאחר הקמת המדינה מצא עיקרון זה את ביטוייו במסגרת פעילות תנועות הנוער של הקיבוץ המאוחד, באקטיביזם הביטחוני שייחד את הנהגתה ובמאבק הציבורי של ראשיה נגד הנסיגה מסיני ומעזה לאחר מלחמת סיני ב-1956.
 
לאחר מלחמת ששת הימים היה הקיבוץ המאוחד היוזם והדוחף הראשון להתיישבות בגולן, בבקעת הירדן, באזור ירושלים ובפתחת רפיח. ואולם, המחלוקת הפנימית בתנועה על עקרון שלמות הארץ החלה מיד בסיום המלחמה, תוך שיצחק טבנקין ונאמניו ממשיכים לקרוא ליישוב כל השטחים ולביסוס אחיזת הקבע בהם ללא אפשרות של נסיגה, גם לנוכח התנגדות נחרצת מצד מרבית מנהיגי התנועה האחרים. גם בקרב הדור הצעיר בתנועה הלכה והתעצמה ההתנגדות לשליטה ביהודה ושומרון ובתושביהן, ומלחמת יום הכיפורים סימנה את הפרדה מרעיון ארץ ישראל השלמה.

לתכנית המפגש לחצ/י


יום עיון ארבע אמהות נכנסו לפרדס על נשיות וגבריות באמנות יהודית  יום שישי, 29.1.2016 בשעה 9:00
 

 

"מיסטר גאגא" | שבת 30.01.2016 שעה 11:30 | 95 ד' מחיר: 35 ₪

בתום הסרט שיחה עם הבמאי: תומר הימן

הסרט "מיסטר גאגא", שהעבודה עליו נמשכה יותר משמונה שנים, מנסה לפענח את המפגש האקסטטי בין אוהד נהרין לבמה, בינו ובין רקדניו ובין היצירות שלו לקהל.

תחת ניהולו של נהרין, אחד הכוריאוגרפים החשובים בעולם כיום, הפכה להקת בת-שבע הישראלית לאחת מלהקות המחול המצליחות בעולם. זוהי תופעה תרבותית יוצאת דופן: דווקא החברה המצ'ואיסטית הישראלית העניקה לעולם המחול את נהרין - גבר קיבוצניק שנע כמו אישה.

במהלך שנותיו הרבות ככוראוגרף וכרקדן, פיתח נהרין שפת מחול ייחודית, שפת הגאגא, שמאפיינת לא רק את יצירותיו, אלא את גישתו לאמנות ולחיים בכלל .

על ידי שפה קולנועית מהפנטת, שמורכבת משהייה אינטימית בחדרי החזרות, משיחות עם נהרין, מחומרי ארכיון נדירים – המקיפים את חייו של נהרין מילדותו בקיבוץ, דרך שירותו במלחמת יום הכיפורים ועד עבודתו עם מרתה גרהאם ומוריס בז'אר - מקטעי מחול ממגנטים ומפסקול מעורר  השראה, בונה תומר היימן את דמותו ואת סיפור חייו המרתק של נהרין –עילוי אמנותי ומורה דרך,

ציטוטים מהביקורת:

"היצירה הקולנועית הכי יפה וחשובה שנעשתה על המחול הישראלי עד כה... יצירה מעוררתהשראה"(טל לוין, עורכת עכבר העיר)

"סרט נפלא, עשוי היטב, מרתק ויוצר חוויה אסטטית נדירה שמלמדת על ריקוד ותשוקה" (מרלין וניג, "סלונה")

"סרט עוצר נשימה, עוצמתי וחשוב על כוחה של האמנות בחיבור בני האדם באשר הם " (עתרת סלייטר, NRG )


נטלי פורטמן מביימת ומככבת בסרט "סיפור על אהבה וחושך" ע"פ עמוס עוז

" סיפור על אהבה וחושך" | שבת 20.2.2016 שעה 11:30 | 95 ד'

על פי הרומן של הסופר: עמוס עוז.

את כיסא הבמאית תופסת נטלי פורטמן כבימאית, המגלמת את הדמות הראשית. זיכרונותיו מילדותו

בירושלים בשנים שלפני הקמת המדינה, תקופת המנדט הבריטי. התבגרותו של עמוס בן ה- 10 בביתו.

אביו אריה, איש רוח מתוסכל, אך גם איש משפחה למופת עם תקוות זהירות לגבי העתיד. ואמו פניה, אשר רצתה הרבה יותר. אחרי ששרדו את אימת המלחמה והבריחה מאירופה הגיעו חיי היומיום שהכבידו קשות על נפשה וכדי להתעודד ולבדר את עמוס בן העשר, המציאה סיפורי הרפתקאות מסעירות. עמוס הצעיר יגדל לתוך מציאות מלאת התרגשות לקראת הכרזת העצמאות, שמתחלפת בחרדה מתמדת בזמן מלחמת העצמאות, המצב בביתו הופך לבלתי אפשרי ועמוס חווה התבגרות מואצת .

מן הביקורת:

"הסרט עתיר הדקויות של נטלי פורטמן הוא מסמך רומנטי ומלנכולי עם סצנות עזות מבע ומלאות רגש. פורטמן מצליחה להעביר אלינו את ירושלים באופן שעוד לא נראה. חירות המילים והדימויים בסרט מדויקות משום שהן מתקשרות האחת לשנייה בחוטי קסם. חלומותיה של האם והאופן בו היא מספרת אותם מנחים אותנו להתמקד במילה הנוספת אותה היצירה מבקשת לפרק לגורמים - חלום. ב"סיפור על אהבה וחושך" מוצגים החלומות כבעלי יכולת להעניק לנו סיבות להמשיך לחיות ולמלא אותנו ברצון לעשייה והגשמה" .

אורון שמיר צפה פעמיים והוקסם

 
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

 
אינסטאגרם הגלבוע לצפיה בסרטוני וקליפים  מ.א.הגלבוע לחצ/י לפייסבוק הגלבוע  שלנו לחצ/י
     


 


יומן ארועים
ליומן הארועים מסך מלא לחצ/י
 
 
 
הרשמה לניוזלטר הגלבוע
 
גופי סמך מועצה


 
   
תאגיד קולחי הגלבוע מרכז "דורות בגלבוע מרכז צעירים בגלבוע
     
 
כל הזכויות שמורות למועצה אזורית הגלבוע 2006 ©  - כתובת למשלוח מכתבים: ד.נ גלבוע מיקוד  1894400    הבהרה משפטית      תנאי שימוש באתר   
לייבסיטי - בניית אתרים