דף הבית >> מדיה וארכיון >> 2015/16/17/18 >> בית העם המחודש בבית אלפא
 

בית העם המחודש בבית אלפא

נחנך אולם הספורט המחודש בקיבוץ בית אלפא, בו כיכבה הקבוצה המיתולוגית של הקיבוץ בליגת העל

כ-20 שנה לאחר שחדל להיות אולם כדורסל פעיל, נחנך היום (יום א') מחדש אולם הכדורסל שבקיבוץ בית אלפא. באירוע בהשתתפות הנהלת הקיבוץ וחבריו, ראש המועצה, עובד נור, והמתכנן הראשי, המהנדס אשרף טבעוני, נגזר הסרט שהוצב במקום ובכך ניתנה האות לתחייתו המחודשת של האולם, שהוכר בעבר כפנינה ארכיטקטונית ושימש כבית העם של חברי הקיבוץ, וכאולם הספורט של הקבוצה המיתולוגית שכיכבה בליגת העל (בכדורסל) במהלך שנות ה-60.

לקראת יום הולדת 92 לקיבוץ הוותיק, הוחלט במוא"ז גלבוע לשדרג את אולם הספורט בבית אלפא ולהפכו למודרני ומקצועי יותר, ובכך לשרת טוב יותר את קבוצות הנוער והילדים של הפועל גלבוע-גליל שהשתמשו בו לאימונים וכעת ישמש אותם גם למשחקים. לאחר השלמת גיוס הכספים החלו עבודת הבנייה שהסתיימו לאחרונה ובפרק זמן של חצי שנה. העבודות באולם כללו תיקון הגג וסתימתו לנזילות וכן החלפת כל הציפוי הפנימי (גג, וקירות) בציפוי אקוסטי חדש שביחד עם צביעה ותיקוני טיח הפכו את החלל הפנימי לנוח ומזמין ובעל אקוסטיקה משופרת. עוד כלל השיפוץ- התקנת גופי תאורה חדשים, והחלפת כל מערכת החשמל הפנימית (בחלק מהמקרים נתקלו בחוטי חשמל משנות ה-60), ובניה מחודשת של שירותים. סה"כ עלות השיפוץ מוערכת ב- 1.4 מיליון שקל כאשר המועצה מממנת את מרבית הפרויקט (כמיליון שקל) והשאר מכספי הקיבוץ.

 

עובד נור, ראש המועצה: "החיבור בין כדורסל והגלבוע הוא טבעי ומובן ואני שבע רצון מהמתקן המשופר שיעמוד לטובת קבוצת הנוער והילדים של הקבוצה וישרת אותם בצורה מיטבית. מעבר לזה, אני מצפה שהאולם ישמש את הקיבוץ וחבריו, כמו בייעודו המקורי, ויהווה בית לאירועי תרבות וחברה תוססים וערכיים, ובכך יישקף את תהליכי הצמיחה בקיבוץ". 

דבריו של ראש המועצה באים על רקע ההיסטוריה של מבנה בית העם, שתוכנן ע"י האדריכל שמואל מיסטצ'קין עת שימש כאדריכל הראשי של הקיבוץ הארצי. בית העם תוכנן כאולם ספורט והמבנה הגדול בו מכוסה בכיפת בטון ענקית המונחת על גבי ארבע כריות גמישות מעל ארבעה עמודי פינה המהווים את שלד המבנה. הכיפה המעוגלת תוכננה בשיטה חדשנית של קשתות בטון דרוך ומתוח לפני היציקה. באולם הספורט כ- 1000 מ"ר וישנה במה בנויה עם חדרי הלבשה מאחוריה. מולה יש טריבונה עם כ-250 מקומות ישיבה בשיפוע וחדר הקרנה. 

 

נדמה כי עיקר העילה במקום נרשמה סביב מגרש הכדורסל הממוקם בין הבמה לטריבונה. המגרש שימש בשנותיו הראשונות את "הפועל בית אלפא", ששיחקה בליגת העל בכדורסל ובו נערכו כל משחקי הקבוצה (כולל נגד הקבוצות הגדולות מת"א), ועליו כיכבו שחקני העבר כיורם כהן, משה הכהן, בועז רוזנברג, חגי הלפרין, עוזי לב ואורי שקלרץ ועוד.

 

בית העם שימש שנים רבות לאירועים של הקיבוץ- הצגות סיום של חברת ילדים, חגי הפסח לאלפי מסובים, פורים ועוד. יצוין כי מתכנן השיפוץ, מחברת 'טבעוני אדריכלים ומהנדסים’, התרשם עמוקות מהמבנה וביקש להקפיד את שיפוץ המתכתב עם העקרונות ארכיטקטוניים של בית-העם המקורי.

 

רני לב, מנהל תחום בינוי במועצה האזורית הגלבוע, שבעצמו שיחק בקבוצת הכדורסל, מספר כי "למעשה האולם עבר תהליך של הזנחה בשנים האחרונות. בזכות הקיבוץ ובזכות אנשים טובים במועצה נמצא הפתרון, והמקום ישרת היטב את קבוצות הנוער. הימים של "הפועל בית-אלפא" לא יחזרו אך אני מאמין כי כאן ייצמחו הכוכבים הבאים של הפועל גלבוע-גליל".

 
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

 
אינסטאגרם הגלבוע לצפיה בסרטוני וקליפים  מ.א.הגלבוע לחצ/י לפייסבוק הגלבוע  שלנו לחצ/י
     


 


יומן ארועים
ליומן הארועים מסך מלא לחצ/י
 
 
 
הרשמה לניוזלטר הגלבוע
 
גופי סמך מועצה


 
   
תאגיד קולחי הגלבוע מרכז "דורות בגלבוע החברה הכלכלית גלבוע
   
מרכז צעירים בגלבוע
 
כל הזכויות שמורות למועצה אזורית הגלבוע 2006 ©  - כתובת למשלוח מכתבים: ד.נ גלבוע מיקוד  1894400    הבהרה משפטית      תנאי שימוש באתר   
לייבסיטי - בניית אתרים