דף הבית >> מדיה וארכיון >> 2015/16/17/18 >> דיון על הכלבת בועדת הכלכלה בכנסת
 

יו"ר ועדת הכלכלה תוקף את הטיפול של משרד החקלאות במגפת הכלבת בצפון: "המשרד נכשל כישלון טוטאלי, חייבים להקים עכשיו צוות חירום!"

עובד נור: "מדברים על שעת חירום ולא עושים שום דבר שדומה לזה".

 
תופעת הכלבת ממשיכה לא יורדת מסדר היום באזור הגלבוע והעמקים, לאחר שראש המועצה, עובד נור, הגיע לייצג את עמדת הגלבוע בכנסת, במסגרת דיון שיזם ח"כ איתן כבל, יו"ר ועדת הכלכלה. היו"ר כבל פתח את הישיבה ואמר כי בעקבות מקרי הכלבת עליו דווח לאחרונה, וגם בעקבות פנייתה של ח"כ אורלי לוי אבקסיס, החליט לכנס את הוועדה בדחיפות על מנת לבחון כיצד הגענו למצב הזה ומה ניתן לעשות כדי לעצור את ההתפרצות.
 
עובד נור, ראש המועצה, אמר בתחילת דבריו כי "מדברים על שעת חירום ולא עושים שום דבר שדומה לזה!" בדבריו נור ביקש לקעקע ולגנות נרטיב מופרך כאילו החקלאים והתושבים במרחב הכפרי, הם חלק מבעית הכלבת. עובד נור: "הנרטיב הזה הוא בלתי נתפס. החקלאים בעמקים לא רק שראויים לגיבוי וחיזוק, הם אלו שהתריעו ראשונים, הם אלו שעוצרים כעת את המחלה להתפשט דרומה, והם גם הראשונים להתייצב, להתנדב ולעזור לרט"ג בכל הקשור באיתור ולכידה של תנים."
 
במהלך הדיון ביקש היו"ר כבל לדעת האם הוקם שולחן המרכז את כל הגורמים המטפלים במגיפה, או חמ"ל להתמודדות עם הבעיה? ד"ר שלמה גראזי (מנהל השירותים הווטרינריים) השיב בשלילה. לכך התייחס ראש מוא"ז הגלבוע ואמר: "שאלת שאלה טובה, והתשובה היא- כן, אדוני היו"ר, אני כינסתי כבר בתחילת חודש אוקטובר ישיבה חרום יחד עם ראש מוא"ז עמק-המעיינות. זהו שולחן היחיד כיום בו יושבים כל הנציגים, ומאז אנו עוסקים בו כבשעת חירום". לשמוע דבריו העירה חה"כ לוי-אבקסיס, כי "בעצם לקחתם אחריות וביצעתם את מה שמשרד החקלאות היה צריך לעשות".
 
ראש מוא"ז הגלבוע ביקש להדגיש מהם האמצעים הנדרשים בעת הזו. לדבריו: "אנחנו קורסים, כל מי שמעורב בפעילויות במועצה, פשוט הגיע לקצה היכולת. אין לנו מספיק כוח אדם ואנו זקוקים בדחיפות לגיבוי תקציבי בעיקר בכל הקשור לעוד- פקחים ורכבים, משאבים להסדרה לפי סקר הסניטציה שיזמה המועצה בשיתוף רט"ג, ולהגביר בכל דרך את החיסונים ואת פעולות העיקור/סירוס של חתולי רחוב". את סוף דבריו ביקש עובד נור להקדיש לתיאור "תסריט האימים" העלול להתרחש באזורנו: "כאשר תן תוקף אדם, זהו מקרה דרמטי שכל אדם סביר הולך אח"כ להתחסן, ובכך להינצל. לעומת זאת אני מאוד מוטרד כאשר חתול המתגורר בחצר הבית (לדוגמה) שורט תושב, כי אז המודעות פחותה, ומכאן החשש הגדול שהמחלה תתפרץ אצל אותו אדם שדינו נגזר".
 
בתום דבריו של עובד נור, ביקש היו"ר כבל להקריא מונולוג אותו כתב קובי גולדברג, תושב קיבוץ בית-השיטה, אשר חווה מפגש טראומתי עם תן חולה שהסתער על ביתו. בין השאר כתב גולדברג: "את הבוקר בו הבנתי את מחלת הכלבת כסיכון קיומי עבורנו ואת ההפקרות הפושעת בזלזול בתושבי הפריפריה לא אשכח לעולם ואם אשכח אז החלומות שמלווים אותי מאז ידאגו להזכיר. מאותו בוקר חיי השתנו. הפחד מהתן שיתקוף קיים, מוחשי ולא עוזב. אני מתחנן בפני מי שצריך להתחנן מולו שיתייחסו לבעיה הזו כבעיה שמתקדמת בצעדי ענק אליכם לאזורי הנוחות וכדאי שמישהו יתעורר לפני שהכתובת על הקיר תשתולל. זו לא קלישאה וזה אמיתי וקורה וכל יום שעובר מקרב את גילוי המחלה בבני אדם. תתעוררו!"
 
ח"כ לוי אבקסיס חזקה את הדברים ואמרה כי יש תחושה שהתושבים בצפון מופקרים, כשהיא מציינת את הנתונים המדהימים לפיהם בשנה שעברה היו 29 מקרי כלבת וב-2017 שעדיין לא הסתיימה אנחנו נושקים כבר ל-70 מקרים: "אנשים מסתובבים עם מקלות ואלות או מסתגרים בבתיהם וזה המקום לדרוש תשובות", אמרה. היא טענה כי עולות שאלות באשר למינהל תקין במשרד החקלאות, כאשר מי שזכתה במכרז החיסונים זו חברה שלא עמדה בקריטריונים. "אם זו ההתמודדות של משרד החקלאות צריך להעביר את זה לטיפול מבקר המדינה, כל הנורות האדומות נדלקו באורות בוהקים", אמרה. גם ח"כ איתן ברושי אמר כי הממשלה נכשלה בטיפול בבעיה מאחר שלא הגיבה נכון, לא הגיבה בזמן ולא בעוצמה הנדרשת.
 
היו"ר כבל סיכם את הישיבה ואמר כי ברור לו שבמשרד החקלאות אין שום תחושת דחיפות וכי המשרד נכשל כישלון טוטאלי שלא הקים לאלתר צוות חירום, וקרא לו להקים אותו עוד היום. הוא הוסיף כי לא שיער את עומק הבעיה ואמר כי אנשי השטח העלו את הזעקה בצורה הברורה ביותר. "אם לא תהייה התעשתות וטיפול במצב בצורה טובה יותר זה יהיה סיפור של ועדת חקירה. זה רק עניין של זמן עד שאדם יינשך על ידי תן", אמר. הוא אף הודיע כי יפנה למבקר המדינה שיבחן את מכרז החיסונים. הוא דרש מאנשי משרד החקלאות להעביר לוועדה תוך שבוע נוהל מסודר שמגדיר מה נעשה עד כה ונוהל להמשך הטיפול, כולל הקמת שולחן עגול עם כל הגורמים המטפלים במגיפה. עוד דרש היו"ר מרשות הטבע והגנים לקבל את הנוהל לפיו היא מבצעת את הדילול.
 
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

 
אינסטאגרם הגלבוע לצפיה בסרטוני וקליפים  מ.א.הגלבוע לחצ/י לפייסבוק הגלבוע  שלנו לחצ/י
     


 


יומן ארועים
ליומן הארועים מסך מלא לחצ/י
 
 
 
הרשמה לניוזלטר הגלבוע
 
גופי סמך מועצה


 
   
תאגיד קולחי הגלבוע מרכז "דורות בגלבוע מרכז צעירים בגלבוע
     
 
כל הזכויות שמורות למועצה אזורית הגלבוע 2006 ©  - כתובת למשלוח מכתבים: ד.נ גלבוע מיקוד  1894400    הבהרה משפטית      תנאי שימוש באתר   
לייבסיטי - בניית אתרים