דף הבית >> מדיה וארכיון >> 2015/16/17/18 >> הידיד! אורד צ'ארלס וינגייט בגלבוע
 

הידיד! אורד צ'ארלס וינגייט בגלבוע

עובד נור: "קצין וג'נטלמן המשמש דוגמא להיותו ראשון, להוביל, להנהיג ולהוות דוגמא אישית".

 
שנה תשיעית ברציפות, מקיים מוזיאון בית שטרומן (מעין-חרוד מאוחד), כנס רב משתתפים להעלאת זכרו ופועלו של אורד צ'ארלס וינגייט, קצין בצבא הבריטי, שפעל בכל אזור הגלבוע, בראשית ימי ההתיישבות בארץ, וכונה ע"י המקומיים בתואר- "הידיד". וינגייט שהיה תומך ציונות נלהב, הקים את פלוגות הלילה המיוחדות של "ההגנה", וכן היה אבי לוחמת הגרילה המודרנית ואף חבר אמת של ראשי ההנהגה כמו גם של חיים שטורמן, ממקימי ארגון "השומר".
 
יום וינגייט חולק לשני חלקים, כך שמהלך חלקו הראשון של היום הוקדש לסיורים בעקבות מורשתו של וינגייט בכל אזור הגלבוע והעמק, ובחלק השני, התכנסו רבים בבית ציזלינג, לדיונים שהם בבחינת מסע מרתק לדמותו ולשיטות הלחימה שהגה ופיתח. נוסטלגיה מתוקה והתרגשות פשטה בקהל למשמע סיפורי הילדות של וותיקי הגלבוע שנכחו באירוע. ראשית היה זה זיר לוז (עין חרוד מאוחד), שסיפר על הסיגריות שזכה לקבל מידיו של וינגייט, ואילו ישראל סמולנסקי (עין-חרוד איחוד), אישר את אמיתות הסיפור, לפיה הרבה וינגייט להסתובב עירום מבגדיו במרבית שעות היום...
 
עובד נור ראש מועצה: "נדמה שהתואר "קצין וג'נטלמן", הוא המאפיין העיקרי לדמותו של וינגייט. מצד אחד ידיד אמת של המתיישבים, ששלט בשפה העברית והכיר את סיפורי התנ"ך, ומאידך קצין אמיץ וכריזמטי, שהקפיד להוביל ראשון ולהוות דוגמה אישית לפיקודיו."
 
כאמור, היום החל בסיורים מודרכים בכוכב הירדן, תל-יזרעאל וגבעת קומי, כשבכל אחד מהמוקדים טבע וינגייט את חותמו. בצהרי היום התכנסו מאות המשתתפים וכן אישי ציבור, אנשי צבא ואף נציגי שגרירות בריטניה בישראל. הטקס המכובד ביקש להקיף את מורשתו של וינגייט. עמרי שלמון מנכ"ל הרשות לשימור אתרי מורשת, התייחס לשליחותו של ווינגייט בתקופה ביטחונית קשה ביותר של היישוב, וכיצד "הציונות של ווינגייט עלתה על ציוניותם של רבים מבני עמינו כיום."  ד"ר תא"ל (במיל') אפרים לפיד, דיבר על השראה שקיבל וינגייט מסיפורי התנ"ך, שהובילה לתרומה ניכרת ליישוב היהודי בתקופת המנדט הבריטי, אותה כינה "השנים הקשות ביותר לעיצוב דרכו של היישוב העברי בארץ ישראל לקראת עצמאות".
 
בכנס שהצליח לעורר עניין רב בקהל, נחשף בפעם הראשונה פרקים שלמים מהספר "ראשונים להעז", המספר את סיפורם של פלוגות הלילה המיוחדות שהקים וינגייט. כותב הספר, הוא רפ"ק שלומי שטרית, המשמש כמפקד בית מורשת משטרת ישראל, שריתק את הקהל בתיאוריו את מעשיו של וינגייט אשר הצליח לערער על הנחות היסוד של הצבא הבריטי, ולמעשה יצר כאן בישראל, תורת לחימה חדשה, שמעבר לתרומתה ליישוב היהודי, היוותה נדבך חשוב בפעילות הצבא הבריטי בימי מלחמת העולם השנייה.

 
כמקים פלוגות הלילה המיוחדות, הצליח וינגייט להוציא לפועל וליישם מודל תיאורטי, של יחידה צבאית קטנה, מאומנת היטב הפועלת בחשאי ובכל מקום בלילה- ומצליחה לגרום נזק משמעותי לאויב. מודל הלחימה של וינגייט, נחשב עד היום כקרקע עליה צמחו היחידות המיוחדות הפועלות בצה"ל, ואילו רפ"ק שטרית (בחצי חיוך), טען לבכורה של המשטרה על כך, כאשר לדעתו תורה הלחימה של וינגייט יושמה לראשותה ביחידת הנוטרים, עליה הוקמה לימיים יחידות משמר-הגבול (מג"ב), אשר הצמיחה את הימ"מ (יחידה מרכזית מיוחדת), המהווה כיחידת ההשתלטות הבכירה של מדינת ישראל. 


 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

 
אינסטאגרם הגלבוע לצפיה בסרטוני וקליפים  מ.א.הגלבוע לחצ/י לפייסבוק הגלבוע  שלנו לחצ/י
     


 


יומן ארועים
ליומן הארועים מסך מלא לחצ/י
 
 
 
הרשמה לניוזלטר הגלבוע
 
גופי סמך מועצה


 
   
תאגיד קולחי הגלבוע מרכז "דורות בגלבוע מרכז צעירים בגלבוע
     
 
כל הזכויות שמורות למועצה אזורית הגלבוע 2006 ©  - כתובת למשלוח מכתבים: ד.נ גלבוע מיקוד  1894400    הבהרה משפטית      תנאי שימוש באתר   
לייבסיטי - בניית אתרים