דף הבית >> מדיה וארכיון >> 2015/16/17/18 >> חגיגות 65 שנה להתיישבות יהודי כורדיסטן בחבל תענך
 

"הסבים והסבתות של כולנו" - חגיגות 65 שנה להתיישבות יהודי כורדיסטן בחבל תענך

בתחילת השבוע (9.7) התקיים ערב שקשה להפריז במידת חשיבותו: חגיגות 65 שנה להתיישבות יהודי כורדיסטן בחבל תענך. האירוע שהתקיים במגרש הכדורגל שבגוש יעל, משך אליו אלפים מבין יוצאי העדה המתגוררים באזור, ועוד רבים ונוספים שבאו לחגוג ולציין ברוב הוד את סיפור התיישבותם, שהיה  לא רק אבן דרך מרכזית בסיפור ההתיישבות בגלבוע, אלא היווה חלק חשוב ביותר בהגשמת המפעל הציוני והקמת המדינה החדשה בארץ ישראל.
 
הערב הופק ביוזמתה ובחריצותה של סיון אברהם, מנהלת "חוג האקדמיה למחול כורדי" ובסיוע חבריה. על הצד האמנותי היו אחראים חלוצי הזמר הכורדי ומשמרי המסורת- הזמר אהרון מנחם ונגן הזורנה צדיק זכריה ובהשתתפות להקות מחול מירושלים. האירוע כולו התקיים במעמד ראש המועצה, עובד נור, ויו"ר הארגון הארצי של יהודי כורדיסטן בישראל, מר הרצל לוי.
 
עובד נור: "זוהי זכות מיוחדת לברך את אותם אנשים מופלאים שתרמו וקיימו את מצוות יישוב הארץ, תוך שהם מנחילים לסביבתם ערכי אנוש שכה חיוניים למדינה שרק עתה קמה- כערכי הערבות הדדית, קירוב לבבות ואהבת חינם. האירוע היה הזדמנות טובה לאותו דור ממשיך, להסתכל בעיניים של הסבים והסבתות של כולנו, ולומר להם תודה! ולומר להם עד כמה הוא גאה להיות דור ההמשך".
 
האירוע כולו נשק לנוסטלגיה ולסיפורי תחילת ההתיישבות בחבל התענך. הדוברים באירוע דיברו על התנאים הקשיים, עד בלתי אפשריים בהם החלה ההתיישבות, ומנגד הזכירו כולם כיצד למרות התנאים הפיזיים וחיי הצנע, לא נשברה הרוח ואף הועצמה. תיארה זאת אורלי אברהם, חברת חוג המחול: "הימים הראשונים היו ללא כל תשתיות, תחבורה ותקשורת. לא היה דרך או שביל סלול, והתאורה היחידה הייתה עששית נפט. המתיישבים חיו בצריפי בד מחוזקים על ידי יתדות לבל יעופו ברוח. הבישול נעשה בחוץ עם פתליה, פרימוס ואבני רחיים. הם חיו בצנע אך שמחו בחלקם. המתיישבים בעזרת עבודת כפיים, תבונה, חריצות וחכמת חיים הביאו את הדור חדש עד הלום. הדור החדש זכה לקבל מהם ערכי חינוך למוסר, ליושר, לכבוד, אהבת הארץ ושמירה על המורשת."
 
מהלך האירוע הוקרנה מצגת מקסימה שתיארה את החיים בתקופה זו, וכאות הוקרה הוענקו פרחים לוותיקי המתיישבים שהשתתפו באירוע. לקראת סוף האירוע נהנו הנוכחים מהופעת ריקוד של חוג האקדמיה למחול כורדי, שלאחריה הצטרפו כולם למעגלים גדולים. התושבים שהשתתפו האירוע העידו על הנאה צרופה וכיף גדול. בדבריהם הם ביקשו להודות לכל הגופים הגדולים שנרתמו להפקת האירוע, תוך תודה מיוחדת "לכוחות הפנימים" ובמיוחד לסיון אברהם, שיחד עם יוסף דיין, אורלי אברהם ורונית משה, הרימו אירוע מרגש ומהנה, ומכבד את מורשת יהדות כורדיסטן המפוארת.
עוד תמונות מחגיגות 65 שנה להתיישבות יהודי כורדיסטאן בחבל התענך


 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

 
אינסטאגרם הגלבוע לצפיה בסרטוני וקליפים  מ.א.הגלבוע לחצ/י לפייסבוק הגלבוע  שלנו לחצ/י
     


 


יומן ארועים
ליומן הארועים מסך מלא לחצ/י
 
 
 
הרשמה לניוזלטר הגלבוע
 
גופי סמך מועצה


 
   
תאגיד קולחי הגלבוע מרכז "דורות בגלבוע החברה הכלכלית גלבוע
   
מרכז צעירים בגלבוע
 
כל הזכויות שמורות למועצה אזורית הגלבוע 2006 ©  - כתובת למשלוח מכתבים: ד.נ גלבוע מיקוד  1894400    הבהרה משפטית      תנאי שימוש באתר   
לייבסיטי - בניית אתרים