דף הבית >> מדיה וארכיון >> 2015/16/17/18 >> חינוך לחקלאות וקיימות בגני הילדים במועצה בגלבוע
 

חינוך לחקלאות וקיימות בגני הילדים במועצה בגלבוע - "אי אפשר לגדוע את הרציונל שבקיום חקלאות בפריפריה" 

בימים בהם מצב החקלאות בישראל, ומעמד החקלאים בפרט, ניצבים בפני אתגרים גדולים, במוא"ז הגלבוע מקיימים תכנית סביבתית בגני הילדים במועצה, המנחילה את יסודות החקלאות וחשיבות המגוון הביולוגי לילדים הצעירים. זוהי תכנית משותפת של המועצה האזורית, המשרד להגנת הסביבה וארגון חלום חדש, העוסק בחינוך לקיימות.

מטרת התכנית היא להשיב את המגוון הביולוגי (Biodiversity) לגני הילדים ולישובים ולהחדיר ערכיי סביבה וקיימות לילדי הגיל הרך. התכנית מתבצעת על ידיי מדריכים מנוסים, אשר יחד עם ילדיי הגן והצוות החינוכי, יוצרים ערוגות מעץ (בשימוש חוזר) בהם נשתלים צמחים המושכים מגוון ביולוגי לגינה. ילדי הגן עוברים מסע משותף, חווייתי וחושי עם עולם הטבע והצומח. הדבר כולל מישוש מרקמים של אדמה, והיכרות מראה הירקות וטעמם. אלמנט חינוכי-ערכי נוסף, מתבטא בכך שהילדים פוגשים בדמות איכר (מדריך "חלום חדש") ששולף ירקות, שגידל וקטף ומגרה את התעניינותם בשאלות על הירק. בכך, הופכת הפעילות מעניינת יותר ונגישה לעולם המושגים של הילדים.

לדברי יאיר ילובסקי, ראש מינהל החינוך בגלבוע, זה אך טבעי שתכנית שכזו תתקיים בגלבוע: "אי אפשר לגדוע את הרציונל שבקיום חקלאות בפריפריה. מוא"ז הגלבוע היא אחת המועצות הגדולות בשטחיה החקלאיים, ושזו לה מקור פרנסה משמעותי של תושביה, ומכאן טבעי עבורנו שנקיים תכניות חינוכית-ערכיות בנושא, עוד בגיל הגן. הילדים מרותקים לנוכח הרעיון שהם הולכים לשתול ירק, והוא יגדל ואח"כ הם יאכלו אותו."

הפעילות מתרחשת בקבוצות קטנות (8-10) מתוך כוונה שכל ילד יזכה לחוויה מלאה של מפגש ההכרות, הכנת האדמה ושתילה לגמרי בעצמו. עד כה התקיימה הפעילות בגנים שביישובים: מוקייבלה, מגן שאול, עין חרוד איחוד, אביטל, נעורה, טייבה, ומיטב.

נושא המגוון הביולוגי תפס תאוצה רבה בשנים האחרונות, מתוך הבנה כי קיומה של המערכת האקולוגית מותנה בשמירה מתמדת על יחסי הגומלין בתוכה. כאשר יחסי הגומלין מתערערים, המערכת האקולוגית עלולה לקרוס. לדברי זאב שמחי, מנהל היחידה הסביבתית, במועצה אזורית הגלבוע, כל אחד ואחת, יכולים לתרום למען שמירה על האיזון האקולוגי: "כל אחד יכול לבצע מגוון ביולוגי בגינתו הפרטית. שתלו צמחי תבלין ומרפא וצמחי נוי אשר מושכים מאביקים, פרפרים וציפורים. כך תתרמו להשבת המגוון הביולוגי באזור מגוריכם וגם תיהנו מגינה פרחונית ושמחה".

 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

 
אינסטאגרם הגלבוע לצפיה בסרטוני וקליפים  מ.א.הגלבוע לחצ/י לפייסבוק הגלבוע  שלנו לחצ/י
     


 


יומן ארועים
ליומן הארועים מסך מלא לחצ/י
 
 
הרשמה לניוזלטר הגלבוע
 
גופי סמך מועצה


 
   
תאגיד קולחי הגלבוע מרכז "דורות בגלבוע מרכז צעירים בגלבוע
     
 
כל הזכויות שמורות למועצה אזורית הגלבוע 2006 ©  - כתובת למשלוח מכתבים: ד.נ גלבוע מיקוד  1894400    הבהרה משפטית      תנאי שימוש באתר   
לייבסיטי - בניית אתרים