דף הבית >> מדיה וארכיון >> 2015/16/17/18 >> כנס מכון שיטים הראשון
 

"מעצבים את רוח העם: כנס מכון שיטים הראשון- בנושא המולדת והארץ בתרבות ישראל

 
דיונים מרתקים בנושא הקשר לארץ ישראל בתרבות ישראל, יחד סדר טו' בשבט, וציון יום הולדתו של בנימין יוגב (בוג'ה), עמדו בבסיס כנס מכון שיטים הראשון, שהתקיים שבוע שעבר, בחדר האוכל של קיבוץ בית-השיטה. למעלה מ- 430 נוכחים, לא נרתעו ממזג האוויר הסוער של בוקר יום שישי (26.1), והתקבצו לשמוע הרצאות מעניינות ולקיים שיח מרומם נפש, באווירה חגיגית של כנס ראשון וחג הטו' בשבט. בין החוגגים, שנשאו דברים ניתן היה למצוא את אנשי רוח וספר, כמו: א.ב. יהושע, מוקי צור, נעמי יואלי, וכן את ח"כ איתן ברושי, מזכ"ל התק"צ, ניר מאיר, ועוד. יחד אתם נשא דברים עובד נור, ראש המועצה האזורית הגלבוע, שפרשה חסות על הכנס כולו.
 
הכנס היה בנוי משני חלקים. החלק ראשון כאמור בנושא הקשר לארץ ישראל בתרבות ישראל. בין היתר טען מוקי צור "שלהיות בן המקום, להכיר את נופו, לדבר עם צמחיו, לחיות את השפה אין הכוונה להשתחרר מפרשות דרכים וחלומות רחוקים. המולדת איננה גורל אלא לימוד הלשון להגיד "בחרתי". לא נבחרתי. לדעת לקבל אחריות על בחירתי".
 
עובד נור, בדבריו קשר בין המעשה הציוני שהחלו בו ראשוני המתיישבים במולדת, לבין פעילותו כיום של מכון שיטים, מבית השיטה: "כפי שהחקלאות עיצבה את נוף המדינה וגבולותיה, כך כיום החקלאים הם אלו המעצבים את רוח העם, ומכון שיטים, בהנהגתו הרוחנית של בוג'ה, מהווה כחוד החנית בפעילות לעיצוב זהות ותרבות יהודית-ציונית-הומניסטית. התברכנו בגלבוע שכאן אצלנו צמח הפלא הזה! אוצר התרבות היהודית-הציונית, היה קיים תמיד, אבל במכון שיטים, יידעו כיצד להגיש אותו לכל בית בישראל ובצורה מרתקת."
 
החלק השני של הכנס כלל ברכות וסדר טו' בשבט בהובלת בכיר מרצי המכון, בנימין יוגב (בוג'ה). לא במקרה התקיים הכנס דווקא ביום שישי, י' בשבט, המהווה גם את יום הולדתו של בוג'ה. הנוכחים ביקשו לנצל את המעמד להודות על פועלו שהחל מימיו כחלוץ בקיבוץ בית העמק, דרך התפקיד ההיסטורי שנטל על עצמו, כחוליה המקשרת בין המפעל החינוכי שהקים אריה בן גוריון (מכון וארכיון החגים הקיבוצי), לדור ההמשך של מחנכים אנשי קיבוץ. תמימות דעים הייתה בכנס לפיה המהלך הלא פשוט הזה שבוג'ה נשא על כתפיו, הוא הקרקע לפריחתו הנוכחית של מכון שיטים!

 
עצם ההתכנסות, דווקא בחדר האוכל של בית השיטה, היוותה אף היא אמירה חדה של אנשי מכון שיטים. חד"א עומד כיום ריק רוב ימות השנה, אך בו נחגגו החגים הראשונים שחזרו לארץ בלבוש מתחדש (אחרי שעוצב מחדש בגולה). אנשי המכון ביקשו להחיות ולבטא, ולו באופן סמלי, את התובנה לפיה- למרות התפוגגות הרעיון הקיבוצי-שיתופי הקלאסי, הרי שהשיירה נמשכת, ותרבות יהודית-ציונית-ארצישראלית, קיימת במלואה, בצורה מובהקת, ברורה, בגוונים מרתקים, אך עם מטרה משותפת של- יצירת חברה המושתתת על ערכי ערבות הדדית ועזרה לזולת, והגשמה לחברה שוחרת שלום וצדק.
ערן ירקוני, מנכ"ל מכון שיטים: "ביקשנו להמשיך את שרשרת יצירת התרבות שלנו, כפי שאנחנו עושים יומיום במרחב הכפרי, בצבא, בבתי הספר ובמועצות האזוריות. ביקשנו לפגוש עוד מחנכים, מובילי תרבות וקהילות שיקבלו השראה ממה שנוצר כאן, בין הקירות. הכנס הוא טעימה קטנה ומשובחת מאופי פעילות מכון שיטים, חיבור בין הגות רעיונית וחברתית, לבין מסורות מנהגים וסמלים".
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

 
אינסטאגרם הגלבוע לצפיה בסרטוני וקליפים  מ.א.הגלבוע לחצ/י לפייסבוק הגלבוע  שלנו לחצ/י
     


 


יומן ארועים
ליומן הארועים מסך מלא לחצ/י
 
 
 
הרשמה לניוזלטר הגלבוע
 
גופי סמך מועצה


 
   
תאגיד קולחי הגלבוע מרכז "דורות בגלבוע מרכז צעירים בגלבוע
     
 
כל הזכויות שמורות למועצה אזורית הגלבוע 2006 ©  - כתובת למשלוח מכתבים: ד.נ גלבוע מיקוד  1894400    הבהרה משפטית      תנאי שימוש באתר   
לייבסיטי - בניית אתרים