דף הבית >> מדיה וארכיון >> 2015/16/17/18 >> "לא נס ליחם של וותיקי הגלבוע!"
 

"לא נס ליחם של וותיקי הגלבוע!": דורות בגלבוע מציג פעילות ראשונית ברמה עולמית, בה מועסקים וותיקים בריפוי חרסים בארכאולוגיה
 

שיא עולמי בדורות בגלבוע! לראשונה בעולם (ככול הידוע), מתנהלת במקום פעילות בה מועסקים וותיקים (כחוג), לצורך רפאות חרסים מקצועית. המרכז האזורי לוותיקי מ.א. הגלבוע (הפועל קרוב ל-20 שנה), הפיק  קורס במהלכו התמקצעו לראשונה וותיקי הגלבוע, ולמדו כיצד לזהות טיפוסי כלים וחומרים, למיין מתוך מכלול מעורב (חומר אותנטי מחפירות), ולבסוף גם לרפא, ובכך לסייע משמעותיות למוסדות העוסקים בארכיאולוגיה ובחשיפת העבר של הארץ.
 
החוג לרפאות נוצר בעקבות תהליך חשיבה משותף בין ד"ר יעל ארנון, מומחית לתחום, שביחד עם מרים ורד, מנכ"ל עמותת דורות בגלבוע, גיבשו משנה סדורה שתדריך מתודית איך הקורס אמור להתנהל (לראשונה בעולם עבור אוכלוסייה בוגרת!).  אופי וותיקי הגלבוע עמד כבסיס לפתיחת הקורס, כאשר השתיים מעידות על רחשי הלב ורצונם של הוותיקים לעסוק "במשהו מוחשי וממשי", ולא עוד הרצאה פרונטלית. בשל הראשוניות, אלמנטים רבים נלמדו ויושמו תוך כדי הקורס בעיקר בכל הנוגע להתאמה לאוכלוסייה בוגרת.
 
מספרת ד"ר יעל ארנון: "רק מיעוטם של כלי החרס נחשפים תמימים, ורובם זקוקים לרפאות על מנת להפיק מהם את מירב המידע. עבודת הרפאות דורשת מיומנויות קוגניטיביות מגוונת, כמו: מיון לפי צורה, צבע, קווי אובניים. וכן, לאורך כל התהליך, הערכה של הפריטים: כמה יש לי מהכלי השלם (כבסיס להחלטה האם לרפא או לעזוב), מציאת החלקים התואמים וכו'. אחרי עבודה עיקשת ומקיפה, הסתבר כי "מתוך שלא לשמה בא לשמה", ואנו עדות לתהליכם של ריפוי בעיסוק בצורה מדהימה, והתרוממות רוח בקרב הוותיקים המשתתפים בקורס"
 
לצורך עבודה מעשית מדויקת, עלה הצורך בחומרי גלם אותנטיים מאתרי חפירות בארץ. לצורך כך (ובסיוע ד"ר ארנון), נוצר קשר עם ד"ר מוטי אביעם, ראש מכון הארכיאולוגיה הגלילית, ומי שמנהל את אתר החפירה "בית-הבק" בצפון הכנרת. האתר הקדום היווה בחלקו כמפעל ליצור סוכר, ובו כלים רבים שיש לשקמם לצורתם הקודמת. פעילות וותיקי הגלבוע מהווה נדבך משמעותי וחשוב באמצעותם מצליחים הארכיאולוגים לעמוד על תהליכים כלכליים ותרבותיים ולשחזר מערכות מסחר.
 
בדורות בגלבוע גאים במיוחד לא רק על המקצועות הגבוהה העולה מעבודות הוותיקים, אלא גם מההתאמה המיטבית שנוצרה בעבורם. מסבירה מרים ורד, מדורות בגלבוע: "הרפואות דורשת טכניקות מגוונות כהדבקה, יבוש, גיבוס ושיוף. חיפשנו ומצאנו לכל פעולה, מעקף למוגבלויות האובייקטיביות מהם סובלים חלק מהוותיקים, כמו ידיים רועדות, הקושי לרכון ארוכות וכדומה. התוצאה היא של ריפוי הדדי. לא פחות!"
 
בהמשך לדבריה של מרים ורד מעדים מנהלים דורות בגלבוע, כיצד "הגרעין המייסד" שפתח את הקורס, מגלה השתתפות ערנית ותורמת, וכך, מתוך מטרה של ריפוי חרסים, אומצו כבדרך אגב ערכים נאצלים כמו הבחנה בין עיקר לטפל, דחיית סיפוקים (אין תוצאה מידית), סבלנות ועזרה לזולת, עבודת צוות ושייכות לקבוצה, וכל זאת תוך הקפדה על חוש הומור, והרבה צחוק תוך כדי עבודה...

 
שבוע שעבר אף נערך בדורות בגלבוע יום עיון מרכזי תחת השם: "ותיקים ומרפאים", בו ביטא ראש מוא"ז הגלבוע את רגשות הציבור ביחס למיזם המדהים. עובד נור: "לא נס ליחם של וותיקי הגלבוע! במעשיהם ובפעולתם הם מבטאים את "רוח הגלבוע", והערכים לאורם אנו צועדים, כערכי אהבת הארץ ונופיה, עבודת צוות תוך עזרה הדדית, צניעות ויצירת כפיים. פעילותם הייחודית כמרפאים מעוררת בנו גאווה והערכה רבה!"
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

 
אינסטאגרם הגלבוע לצפיה בסרטוני וקליפים  מ.א.הגלבוע לחצ/י לפייסבוק הגלבוע  שלנו לחצ/י
     


 


יומן ארועים
ליומן הארועים מסך מלא לחצ/י
 
 
הרשמה לניוזלטר הגלבוע
 
גופי סמך מועצה


 
   
תאגיד קולחי הגלבוע מרכז "דורות בגלבוע מרכז צעירים בגלבוע
     
 
כל הזכויות שמורות למועצה אזורית הגלבוע 2006 ©  - כתובת למשלוח מכתבים: ד.נ גלבוע מיקוד  1894400    הבהרה משפטית      תנאי שימוש באתר   
לייבסיטי - בניית אתרים