דף הבית >> מדיה וארכיון >> מהפכת הגנים הירוקים בגלבוע ממשיכה
 
 
 
 
כמה פעמים מצאתם את עצמכם אומרים את המשפט "אני רוצה שהילדים שלי יגדלו בעולם טוב יותר"? במועצה אזורית הגלבוע הלכו עם המשפט הזה צעד אחד קדימה ובשנים האחרונות הפכו יותר ויותר גני הילדים במועצה לירוקים ומתמידים.


מועצת אזורית הגלבוע מקדמת בשנים האחרונות את נושא החינוך הסביבתי, בגלבוע הוסמכו עד היום כ-23 גני ילדים ירוקים דוברי עברית וערבית לפי הקריטריונים של המשרד להגנת הסביבה הבוחן את רמת החינוך הסביבתי בגן.
מעבר לכך, הגננות בגלבוע עברו בשנים החולפות השתלמויות מטעם "הרשת הירוקה" שנגעה בתכנים סביבתיים ובפיתוח הנושא בתוך הגן במטרה לקדם נושאים אלו במערכת החינוך לגיל הרך. 
גידול פרחים באדניות מבקבוקי פלסטיק
גן ירוק הוא גן שבו באים לידי ביטוי כמה היבטים מרכזיים כגון, קידום ערכים של מתן כבוד לזולת לטבע ולסביבה שבה אנו חיים, זיקה למקום ורצון לשמר, לשנות ולהשפיע על הסביבה, שיפור איכות החיים והאקלים החינוכי בגן, פיתוח מרחבים מגוונים במבנה הגן ובחצר, שמאפשרים אורח חיים מקיים, משחק ויצירה בחומרים טבעיים ובחומרים בשימוש חוזר ושיתוף הורים וקהילה במטרה לפתח מודעות ושינוי התנהגותי בתחומי הסביבה אצל המשפחות והקהילה, בשיתוף ילדי הגן. גן ירוק מתמיד הוא שלב מתקדם של הסמכה, המוצע לגן שהוסמך כגן ירוק, והמשיך לעסוק בנושא שנתיים נוספות.
ראש המועצה עובד נור שיבח את הגננות על ההישגים המכובדים בתחום איכות הסביבה ועל ההטמעה של הנושא בקרב הילדים. "מועצה אזורית הגלבוע מובילה בחינוך לקיימות ואיכות הסביבה החל מהגיל הרך ועד לבתי ספר תיכוניים, תוך כדי חיבור לקהילה. דרך הלמידה של נושאים אלו, הילדים יוצאים עם ערך מוסף של כבוד לזולת, לטבע ולסביבה שבה אנו חיים, זיקה למקום ורצון לשמר, לשנות ולהשפיע על הסביבה".
"אני שמח באופן מיוחד לשמוע שמידי שנה גדל מספר הגנים הירוקים והמתמידים, אני גאה בגננות, בסייעות ובילדי הגנים שבאמצעותם ובעזרתם אנו מרחיבים את ההשפעה גם לבני המשפחה המורחבת והסביבה, המועצה תמשיך בתהליך הרב שנתי להסמכת כלל גני הילדים המועצה".
מנהל מחלקת איכות הסביבה במועצה, זאב שימחי מאושר מהשינוי: "גן ירוק" הוא גן שקיבל הסמכה פורמאלית מהמשרד להגנת הסביבה ומשרד החינוך וכדי לקבל הסמכה על הגן לעבור תהליך שינוי תודעתי, לימודי וסביבתי הן בהתנהגות והן ביצירת סביבה לימודיתאקולוגית, אני שמח שבגלבוע החינוך הסביבתי בראש סדר העדיפויות ורואים את התוצאות".
 

במסגרת תהליך ההסמכה, של גן ירוק הנמשך כשנתיים, משולבים נושאים חברתיים וסביבתיים בתכנית הלימודים של הגן, מוקם בו מרכז להפרדת פסולת לטובת מיחזור ושימוש חוזר, מוקמת גינה אקולוגית בחצר הגן , שהינה אורגנית ללא חומרי הדברה ודישון כימי, המעודדת התפתחות סביבות חיים עם מגוון מינים
גינה כזו יכולה לכלול : גינת תבלינים, בריכה אקולוגית, גינת ירק וקומפוסטר אליו משליכים שיירי מזון, בכדי להפכם לדשן טבעי בעבור הגינה .
ראש מינהל החינוך, יאיר ילובסקי מסביר את החשיבות:" גן ירוק בראש ובראשונה הוא גן בריא יותר. החל מבחירת התפריט התזונתי ועד השמירה על האסתטיקה והניקיון באמצעות חומרי ניקיון ידידותיים לאדם וסביבה, מעבר לכך שהילדים לומדים ומתרגלים כיצד לחסוך במים ובאנרגיה, להפריד אשפה ולמחזר הם לומדים לפתח כבוד לחי והצומח בסביבתם ובכלל,  הסמכת הגנים לירוקים מגשימה שאיפת כל הורה שילדיו יגדלו בעולם טוב יותר, ובעיקר שיחיו בעולם בריא יותר ונקי יותר: "הסמכת הגנים מעידה על אורח חיים בריא שמתחיל כבר במסגרות החינוך"
הגננת ענת לב מגן בית אלפא:" הגן הירוק שלנו הפך להיות חברתי יותר, הפעילויות המשותפות של ההורים והילדים יוצרות תחושה קהילתית יותר, החשיבות של השמירה על הסביבה יוצאת מחוץ
חשוב לציין שהמהפכה הירוקה לא מסתיימת  בגני הילדים וממשיכה לבתי הספר בגלבוע. במועצה  פועלים 4 בתי ספר ירוקים: יסודי מוקייבלה , נר הגלבוע בגן נר, העמק הירוק במוקיבלה ועמק יפה ביישוב אומן, בנוסף 2 בתי ספר בתהליך הסמכה: חב"ד ועמק חרוד ו-  2 בתי ספר ירוקים מתמידים: יד לחמישה ביישוב חבר ובית הספר בסנדלה.
 
למערכת החינוך חלק מרכזי בכל הפעולות הסביבתיות הנעשות ביישוב. פרויקטים סביבתיים יישוביים רבים מנוהלים ומבוצעים על ידי התלמידים. שיקום חורשות, ימי ניקיון, שיקום אתרים, הצלת עצים, פרויקטים לצמצום בצריכת משאבים ושווקי קח ותן קרמו עור וגידים בעקבות מעורבותם של תלמידי המועצה אשר מקדמים את הערכים הסביבתיים, הלכה למעשה, בפעולותיהם היומיומית.
 
כדוגמה לפעילות חינוכית בגלבוע ניתן להזכיר את ביה"ס יד לחמישה ביישוב חבר שמוסמך לבית ספר ירוק מתמיד, במוסד פועלת מנהיגות ירוקה המקדמת את הנושאים הסביבתיים באופן אקטיבי.
 
בנוסף, ערכה השנה המועצה בדיקות קרינה בכל בתי הספר ולרוב בתי הספר הוענקו תעודות "סביבה בטוחה מקרינה" התעודות הוענקו ע"י חברת "לייף סייבר פתרונות קרינה בע"מ".
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

 
אינסטאגרם הגלבוע לצפיה בסרטוני וקליפים  מ.א.הגלבוע לחצ/י לפייסבוק הגלבוע  שלנו לחצ/י
     


 


יומן ארועים
ליומן הארועים מסך מלא לחצ/י
 
 
 
הרשמה לניוזלטר הגלבוע
 
גופי סמך מועצה


 
   
תאגיד קולחי הגלבוע מרכז "דורות בגלבוע החברה הכלכלית גלבוע
   
מרכז צעירים בגלבוע
 
כל הזכויות שמורות למועצה אזורית הגלבוע 2006 ©  - כתובת למשלוח מכתבים: ד.נ גלבוע מיקוד  1894400    הבהרה משפטית      תנאי שימוש באתר   
לייבסיטי - בניית אתרים