דף הבית >> מדיה וארכיון >> 2015/16/17/18 >> נמשכות תקיפות תנים חולי כלבת בגלבוע
 

ביום אחד: תקיפה של תן במרכז קיבוץ בית השיטה, ועוד מקרי של תנים חשודים המסתובבים ביישובי הגלבוע

מחודש אוקטובר נתגלו 56 מקרי כלבת באזור צפון-מזרח המדינה. עליה דרמטית של פי 12 בהשוואה לממוצע השנתי הארצי!

 
נמשכת התפרצות התנים בתחומי הגלבוע והעמקים- בבוקר אחד התעורר משה גורן, חבר קיבוץ בית-השיטה, למשמע צעקות של חתנו שייצא לטיול בוקר עם כלבת המשפחה- נענע, כלבה מעורבת בת 7. ביוצאו החוצה הבחין בתן תוקפני אשר אחז בחוזקה בעורפה של הכלבה (ננעל). תוך שימוש במקל עבה, הוא הצליח להציל את הכלבה ולנטרל את התן. הכלבה מוגדרת פצועה בינוני, והיא סובלת מחתכים בחלק גופה העליון. היא כעת נמצאת בכלביית המועצה (בניר-יפה), לצורך השגחה והתאוששות. על פי כל סימני התקרית מדובר בתן חולה כלבת (תוצאות ייוודעו בהמשך). בעקבות המקרה החל היום משה גורן בסדרת חיסונים, כהתגוננות מפני הכלבת, ואילו הכלבה נענע, (אשר מחוסנת), תכנס להסגר של 45 יום.
 
בהמשך של אותו היום, בשעות הבוקר היותר מאוחרת, הגיע דיווח למוקד המועצה על תן חשוד המסתובב בתוך חצר בית במושב דבורה, שבחבל התענך. יצוין כי תנים בריאים אינם מסתובבים בתוך חצרות הבתים, במיוחד לא בשעות היום. צוות פיקוח של המועצה שהגיע למקום לא מצא את התן שהספיק כבר לנוס. הדיווח מדבורה מצטרף לדיווחים נוספים על תנים שנצפו בישובים רם-און, בית אלפא, ועין-חרוד- כולם ביממה האחרונה!
 
עובד נור, ראש המועצה: "אנחנו בעיצומה של התפרצות מחלת הכלבת, שהיא מחלה מסכנת חיים! אנו דורשים מהרשויות, להבין את גודל האירוע, להצטרף אלינו ולתגבר את העשייה שבאחריותם. לצערי אנו שומעים הרבה דיבורים "על שעת חירום", אך לא רואים עשייה שדומה לזה! חייבים להבין שזה לא אירוע מקומי, אלא אירוע בקנה מידה לאומי. אנו כרגע מהווים את הקו הראשון, אך הדבר יכול בקלות לגלוש מערבה ולכיוון מרכז הארץ."
 
האירועים של היממה האחרונה מצטרפים לעדכון שהגיע ביום שני בערב, על עוד תן שנמצא חיובי לכלבת, לאחר שנלכד ביום שישי שעבר, סמוך לבריכות הדגים של קיבוץ תל-יוסף. זהו מקרה הכלבת מספר 70 (!), שנתגלה בארץ מתחילת שנת 2017. רצף האירועים לאחרונה בהם מעורבים תנים חולי כלבת, הוא חריג ביותר: אם מתחילת השנה ועד סוף ספטמבר, היו בכל הארץ 14 מקרי כלבת (ממוצע של 1.5 לחודש), הרי שבשלושת החודשים האחרונים אנו עדים ל-54 מקרים, כולם באזור העמקים בלבד. מדובר על ממוצע של 18 מקרים לחודש, על תא שטח מוגדר (ולא כולל את המקרה הבוקר בבית השיטה). הדבר משקף עליה דרמטית של פי 12 בהשוואה ל לממוצע השנתי הארצי, במקרי מחלת הכלבת!
 
ראש המועצה, חזר היום והזהיר היום מפני קריסה - ופגיעה בחיי אדם. לדברי עובד נור: "אנחנו קורסים, כל מי שמעורב בפעילויות במועצה, פשוט הגיע לקצה היכולת. אין לנו מספיק כוח אדם ואנו זקוקים בדחיפות לגיבוי תקציבי בעיקר בכל הקשור לעוד- פקחים ורכבים, משאבים להסדרה לפי סקר הסניטציה שיזמה המועצה בשיתוף רט"ג. במקביל אין להסתפק יותר בדילול סלקטיבי, ויש חובה מידית להגביר בכל דרך את החיסונים ואת פעולות העיקור/סירוס של חתולי רחוב".
 
ראוי לציין כי המקרה היום בקיבוץ בית השיטה, התרחש מטרים ספורים מביתו של קובי גולדברג, תושב קיבוץ בית-השיטה, אשר חווה מפגש טראומתי עם תן חולה שהסתער על ביתו לפני כחודשיים. השבוע התקיימה ישיבת ועדת הכלכלה בכנסת, במהלכה ביקש יו"ר הוועדה ח"כ איתן כבל, להקריא מונולוג מצמרר אותו כתב גולדברג לדיון. בין השאר כתב: "את הבוקר בו הבנתי את מחלת הכלבת כסיכון קיומי עבורנו ואת ההפקרות הפושעת בזלזול בתושבי הפריפריה לא אשכח לעולם ואם אשכח אז החלומות שמלווים אותי מאז ידאגו להזכיר. מאותו בוקר חיי השתנו. הפחד מהתן שיתקוף קיים, מוחשי ולא עוזב. אני מתחנן בפני מי שצריך להתחנן מולו שיתייחסו לבעיה הזו כבעיה שמתקדמת בצעדי ענק אליכם לאזורי הנוחות וכדאי שמישהו יתעורר לפני שהכתובת על הקיר תשתולל. תתעוררו!"
 
באותה ישיבה של ועדת הכלכלה, קבע היו"ר איתן כבל כי משרד החקלאות נכשל כישלון טוטאלי כשלא הקים צוות חירום לטיפול בהתפרצות. "אם לא תהיה התעשתות וטיפול במצב בצורה טובה יותר, זה יהיה סיפור של ועדת חקירה", הזהיר. נזכיר כי ההתפרצות הדרמטית והאינטנסיבית במספר מקרי תקיפות תנים חולי כלבת, תואמת את הערכה וההתראה שסיפקו חקלאי העמקים לרשויות (בשנה החולפת), וזאת על רקע העובדה כי התנים באזור הגלבוע והעמקים, הינם "זן מתפרץ", המפרים את האיזון הטבעי בשטח, ולאחר נזקים גדולים לחקלאות, כעת גם מסכנים חיי אדם.
 

 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

 
אינסטאגרם הגלבוע לצפיה בסרטוני וקליפים  מ.א.הגלבוע לחצ/י לפייסבוק הגלבוע  שלנו לחצ/י
     


 


יומן ארועים
ליומן הארועים מסך מלא לחצ/י
 
 
 
הרשמה לניוזלטר הגלבוע
 
גופי סמך מועצה


 
   
תאגיד קולחי הגלבוע מרכז "דורות בגלבוע מרכז צעירים בגלבוע
     
 
כל הזכויות שמורות למועצה אזורית הגלבוע 2006 ©  - כתובת למשלוח מכתבים: ד.נ גלבוע מיקוד  1894400    הבהרה משפטית      תנאי שימוש באתר   
לייבסיטי - בניית אתרים