דף הבית >> מדיה וארכיון >> 2015/16/17/18 >> מעצבים ביחד את המרחב הכפרי בגלבוע!
 

כנס שיתוף הציבור בגיבוש חזון השטחים הפתוחים בגלבוע

 
שטחים פתוחים מהווים את לב המרחב של המועצות האזוריות, ושל מוא"ז הגלבוע בפרט. שבוע שעבר התקיים כנס שיתוף הציבור, שהיווה דיון ציבורי לגיבוש חזון המרחב הכפרי בגלבוע. הכנס נערך "במועדון לחבר" שבקיבוץ יזרעאל והוא רשם הצלחה, תוך הענות מרשימה של תושבי המועצה שנטלו חלק בשולחנות העגולים. גיבוש החזון ותכנית האב לשטחים הפתוחים, הינו כלי הכרחי בניהול אותם שטחים, תוך התמודדות עם מגוון הצרכים והאינטרסים במרחב, והצורך לקבל כל הזמן החלטות הנוגעות לתכנון ופיתוח.
 
גיבוש תכנית האב הוא עוד מהלך אסטרטגי שמבקשת המועצה לקדם באמצעות מטה האסטרטגיה (בראשותה של ענת מור), תוך ראייה צופה פני עתיד. גיבוש התכנית החלה לפני כחצי שנה באמצעות צוות היגוי שהקימה המועצה הכולל את הגורמים הרלוונטיים המאפשרים שיתוף פעולה כלל מרחבי. כך ניתן למצוא בצוות ההיגוי, נציגים של רשויות ומועצות שכנות, משרדים ממשלתיים, רשויות וארגוני סביבה (רט"ג, רשות ניקוז ירדן דרומי), וחברות כקק"ל. את כל התהליך מרכז זאב שימחי, מנהל היח' הסביבתית במועצה, והוא נעזר בחברות- "ליגמ", המתמחה בפרויקטים סביבתיים, וחברת "אורבניקס" המובילה תכנון אזורי תוך התחשבות בכלכלה מוניציפלית, סביבה, וקהילה.
 
את הכנס פתח עובד נור, ראש המועצה שדיבר על חשיבותם של אותם שטחים המהווים מקור פרנסה משמעותי לתושבים: "מי שרוצה לחיות במרחב הכפרי צריך לבחור האם הוא רק מגיב לאיומים-והזדמנויות, או שהוא מנהל את זה. אנחנו בוחרים לנהל את התהליכים! לפיכך קשה להפריז בחשיבות האירוע. אנו פוגשים את הצרכים והדעות המעניינות של הציבור, של השטח, למען שכלול המיידע ולמען גיבוש מדיניות מוצקה, לפחות לעשור הקרוב, שתכתיב לנו את תכנון ופיתוח המועצה".
 
משתתפי הכנס זכו לסקירה מרתקת של נציגי צוות ההיגוי בו תוארה תמונת המצב והצרכים הקיימים במגוון התחומים הרלוונטיים למרחב הכפרי בגלבוע. כאמור, מוא"ז הגלבוע הינה מועצה עם נוף חקלאי בולט וניכר, כאשר הישובים במועצה יושבים על פחות מ-10% מכלל שטח המועצה. בנוסף כללה הסקירה תכניות פיתוח קיימות ועתידיות, טבע ייחודי ואקולוגיה בגלבוע, הידרולוגיה וניקוז, מפת התיירות וכדומה.
 
עם סיום הסקירה התחלקו המשתתפים לעבודה מצומצמת בשולחנות עגולים, אשר לוותה ע"י מנחים מקצועיים. כל שולחן התמקד בדיון על עקרונות החזון, הוסיף, העיר והאיר את עמדותיו, אשר נרשמו בפרוטוקול. המשתתפים התבקשו להציג את אבני הדרך אותם הם רואים לנכון כראויים להיכלל בתכנית האב המתגבשת. הכינוס ביזרעאל מהווה שלב חשוב בתהליך, כאשר בכוונת צוות ההיגוי כעת לעבד את כל הממצאים, כמו גם את תפיסות ועמדות הציבור, ולהציגם בהמשך כמסמך מוסכם.
 
עובד נור: "הכנס מגיע בעיצומו של תהליך מרתק בו אנו מגדירים לעצמנו את המדיניות לגבי המרחב הכפרי של הגלבוע, בשנים הקרובות. מדיניות זו תוביל לשמירה טובה יותר על השטחים הפתוחים, לפיתוח היישובים, והתמודדות טובה יותר עם קונפליקטים על רקע סביבתי. לא סיימנו את התהליך, ונמשיך לשתף את הציבור בכל שלביו, כי זו הדרך הנכונה. ביחד. בשקיפות ובשותפות".

 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

 
אינסטאגרם הגלבוע לצפיה בסרטוני וקליפים  מ.א.הגלבוע לחצ/י לפייסבוק הגלבוע  שלנו לחצ/י
     


 


יומן ארועים
ליומן הארועים מסך מלא לחצ/י
 
 
הרשמה לניוזלטר הגלבוע
 
גופי סמך מועצה


 
   
תאגיד קולחי הגלבוע מרכז "דורות בגלבוע מרכז צעירים בגלבוע
     
 
כל הזכויות שמורות למועצה אזורית הגלבוע 2006 ©  - כתובת למשלוח מכתבים: ד.נ גלבוע מיקוד  1894400    הבהרה משפטית      תנאי שימוש באתר   
לייבסיטי - בניית אתרים