דף הבית >> מדיה וארכיון >> 2015/16/17/18 >> נחצ'ה היימן הלך לעולמו
 

הגלבוע אבל על לכתו של איש הזמר העברי

נחום (נחצ'ה) היימן המלחין, המעבד, היוצר והאיש שמזוהה עם הגבעטרון, הלך לעולמו בגיל 82.  נחצ'ה הוא מגדולי המלחינים בזמר העברי בישראל שהלחין למעלה מאלף שירים שרבים מהם, הפכו לנכסי צאן ברזל בתולדות הזמר העברי.
ראשית פעילות המוזיקאלית נזקפת לתקופת היותו חבר קיבוץ בית אלפא, כאשר לאחר שנפצע בשירות צבאי נשלח ללימודים במדרשה למורים למוזיקה. עם סיום לימודיו חזר לגלבוע ועבד כמורה למוזיקה. במקביל הקים גופי ביצוע רבים שזכו במרוצת השנים בהוקרה ובפרסים רבים. נחצ'ה הקים את חמישיית גלבוע, וחמישייה כלית. ב-1961 החל לעבוד עם הגבעטרון, ומשם כבר נכתבה ההיסטוריה והוצבו אבני הדרך בפס הקול של הזמר העברי.
נחצ'ה יזם את הוצאת התקליטים הראשונים של הלהקה, והוא ללא ספק מבין החתומים הבולטים על הפיכת הגבעטרון ממקהלה קיבוצית, למקהלה מוזיקלית מקצועית ומפורסמת.
היימן הוא חתן פרס ישראל (בשנת 2009), וזה מה שנכתב בנימוקי השופטים: "עבודתו מאופיינת בחזון מתמיד של פריצה קדימה ובחריש של תלם ראשון, ביזמות וביצירתיות בלתי-נלאית ובתרומה רחבת היקף לזמר העברי, לקידוש השפה העברית ולהפצת השירה העברית והישראלית".

עובד נור, ראש המועצה אזורית הגלבוע: "ראשו של הגלבוע מורכן בצער. אנו נפרדים בצער מאיש הזמר העברי, פורץ דרך ויצרתי שביטא בצורה מבריקה את שירת הגלבוע. אנו בגלבוע נזכור היטב את תרומתו האדירה לתרבות המקומית, ולגבעטרון בפרט, וננסה להתנחם ביצירותיו המקסימות שיישארו גם לאחר לכתו. יהיה זכרו ברוך ומורשתו מונצחת בדברי הימים של התרבות הישראלית"
.

תמונות מחייו של נחצ'ה בבית אלפא באדיבות דוד עינב (דדה): 

 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
 
כל הזכויות שמורות למועצה אזורית הגלבוע 2006 ©  - כתובת למשלוח מכתבים: ד.נ גלבוע מיקוד  1894400    הבהרה משפטית      תנאי שימוש באתר   
לייבסיטי - בניית אתרים