דף הבית >> מדיה וארכיון >> 2015/16/17/18 >> עצרת המחאה של מגדלי הדגים
 

נלחמים על הבית – שומרים על החקלאות הישראלית

עצרת המחאה של מגדלי הדגים והחקלאים כולם, עלתה על כל הציפיות של מארגניה – ארגון מגדלי דגים.

כ- 3000 אלפים איש, מכל הגילים (אם נוכחות מרשימה של ילדים ובני נוער) הגיעו לבריכות הדגים של קיבוץ מעוז חיים בחום של למעלה מארבעים ושתיים מעלות כדי לקחת חלק במפגן נגד הורדת המכסים על יבוא הדגים, ובעד המשך החקלאות הימית בצפון.
עובד נור ראש המועצה האזורית גלבוע: "אין דרך אחרת להסתכל על זה מעבר לעובדה המצערת שמשרד ממשלתי מקדם אג'נדה שתביא לחיסול ענף המדגה, תוך העדפת היבואנים על פני החקלאים. מישהו בממשלה חושב שאפשר להפקיר את הפריפריה , שאפשר להפקיר את החקלאות, ושלא חשובה פרנסתם וכלכלתם של הישובים המרוחקים. אנחנו במלחמה ואנחנו ננצח, כי אנחנו ביחד, אנחנו צודקים, ואנו יודעים לשלב בין אחדות וצדק וכך ננצח".
בהקשר למצב העלול להיגרם לחקלאי ענף המדגה אמר עובד נור: "ההתיישבות החקלאית בארץ, ובאזורנו בפרט, מהווה עוגן כלכלי ותעסוקתי ומבטיחה ביטחון תזונתי לתושבי המדינה לאורך כל השנה. במקום לתמוך בכך, פועלים לעידוד היבוא הפרוע הפוגע בחקלאים. שלא נתבלבל, אף אחד לא עושה טובה לחקלאים- במדינת ישראל, שיעור התמיכה במגזר החקלאי, הוא השיעור הנמוך ביותר של סיוע לחקלאות מכל מדינות המערב המפותחות. אלו נתונים מסמרי שער. היעלה על הדעת שמדינות ללא בעיות ריבונות ופיתוח הקרקע, יתמכו בחקלאים יותר מאשר בישראל?! יש לעצור לאלתר את המהלך החד צדדי לביטול המכס על יבוא הדגים".

דבריו של עובד נור באים על רקע האיום הממשי בו ניצב ענף המדגה בעקבות החלטת משרד האוצר לבטל את המכס על ייבוא הדגים לישראל. זהו צעד שיביא לקריסה מוחלטת של הענף ושל כל השירותים הנלווים לו כמו בתי האריזה, חברות המזון, המעבדות, חברות השינוע וההובלה וחברות השיווק. החלטת האוצר הנוכחית משקפת מצב לפיו יבואני המזון גורפים הון, מבלי שהוסדר נושא התמיכה במגדלים. על רקע העובדה שמהלך זה גם לא הביא עמו בשורה צרכנית, יוצאים המגדלים למאבק על פרנסתם.
לעצרת הגיעו ראשי רשויות, ראשי ארגונים, חברי כנסת, אנשי תיירות וסביבה ועוד.
יורם קרין ראש המועצה האזורית עמק המעיינות, אשר רוב יישוביה מתפרנסים מענף המדגה ונופיה משובצים בעשרות בריכות דגים משגשגות, אמר בעצרת:  "בני הנוער הרבים הנמצאים כאן מייצגים את דור ההמשך. הם יודעים וגם אנחנו יודעים שחקלאות ובריכות דגים לא בונים ביום אחד. ענף המדגה שהוקם בעמק לפני עשרות שנים על ידי ראשוני המתיישבים הוא אחד הענפים המצליחים והטובים במדינת ישראל. בעמק המעיינות נמצאים כ – 75 אחוזים מייצור הדגים במדינת ישראל והמשמעות של הורדת המכסים על יבוא הדגים היא קריסה כלכלית של עשרות משקים, אלפי עובדים מובטלים ומשפחות ללא מקור תעסוקה. אנו שנמצאים כאן על גבול ירדן שהיום הוא גבול של שלום, אבל ידע גם ימים אחרים, נאבקים כל בוקר על שמירת הקרקע, הגדלת מקורות התעסוקה, צמיחה, פיתוח וקליטת משפחות. ללא ענף המדגה – כל האיזור ישקע ויקרוס. אני פונה אל שר האוצר וקורא לו לשבת יחד איתנו ועם שר החקלאות ולהגיע להסכמות על אופן הרפורמה ויישומה כך שתצמיח את הדורות הבאים ותחזק את האיזור הזה והאחרים הנמצאים כאן."

 
יוסי יעיש – מזכיר ארגון מגדלי דגים אשר פועל למניעת הגזירה אמר: "בארגון מגדלי דגים יצאו בחודשים האחרונים למאבק על הבית. אנו פועלים ימים כלילות במגוון ערוצים כדי למנוע את חיסול הענף והבטחת עתידו של המדגה הישראלי ואת עתידם של כל העוסקים בענף זה. אין לטעות ! ענף המדגה הוא רק תחילת הדרך. במשרד האוצר החליטו כנראה להיפרד מהחקלאות הישראלית כולה. מגדלי העופות, מגדלי הבקר והצמחים, ענפי הזית והדבש וכל החקלאים באשר הם."
 
המשמעות של יבוש בריכות הדגים איננה רק כלכלית. יש לה משמעויות רבות וביניהן גם משמעות אקולוגית סביבתית ונופית. פרופסור יוסי לשם – הגיע באופן מיוחד לעצרת מחו"ל, כדי לדבר על הערך הסביבתי והכלכלי של הבריכות מעבר לגידול דגים, לתיירות, צפרות, נופש ושמירת על המגוון הביולוגי והסביבה. הכוונה בין השאר לציפורים הנודדות מאירופה ואסיה, שהבריכות לחלקם הן נקודת מנוחה ותדלוק, והנזק שיגרם עם סגירת בריכות הדגים למינים רבים של ציפורי מים, ציפורים נודדות ובעלי חיים נוספים החיים סביבן.

 
בעצרת דיבר דור בן נון ממירב – דייג צעיר מקיבוץ מירב שאמר: "יש בכל הארץ התעוררות גדולה של נוער לחזור לעבוד בחקלאות. הנוער בא לעבוד בחקלאות כי הוא רואה בזה אתגר גדול, חלום גדול. החקלאות בארץ הזו זו הציונות. וכשאנו רואים את החזון הציוני שאנו חיים אותו יום יום נרמס תחת שיקולים פוליטיים זה כואב. יש לנו חלום ומשימה שבשבילם הוקמה המדינה. ומי שרואה ביוקר המחיה חזות הכל, הוא במו ידיו שולח צעירים לגור בברלין כי שם המילקי זול יותר. החקלאות היא הרבה יותר שורשית ועמוקה מכל השיקולים. ושום גל גבוה ככל שיהיה לא ישטוף אותם. אני לא יודע מה יעלה בגורל המדגה בשנים הקרובות אבל אני יכול להבטיח שבהתלהבות ובדבקות של הדור שלי והניסיון והכלים שהנחלתם לנו – החקלאות בארץ ישראל תנצח !"
 עידן גרינבאום, ראש המועצה האזורית עמק הירדן, בשם המועצה וצמח מפעלים אזוריים: "כמי שרואה לנגד עיניו את טובת הצרכן הישראלי מחד ואת הצורך הקיומי/ציוני/לאומי בהמשך קיומה של החקלאות מאידך, אני סבור שיש צורך לפעול בהידברות ובשיתוף פעולה עם מגדלי הדגים ולא נגדם.
ניסיון לפעול בכוח ובאופן חד צדדי ישפוך את התינוק עם המים. החקלאות המקומית תחוסל והצרכנים לא ירוויחו דבר. אני קורא לשר האוצר ואנשי משרדו להתעשת ולהפסיק לפעול בכוחניות מול החקלאים בניסיון להסיט את האש והדיון הציבורי מהאתגרים המשמעותיים באמת שניצבים על שולחנם"
.

עוד תמונות מעצרת המחאה הענקית של:


 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
 
כל הזכויות שמורות למועצה אזורית הגלבוע 2006 ©  - כתובת למשלוח מכתבים: ד.נ גלבוע מיקוד  1894400    הבהרה משפטית      תנאי שימוש באתר   
לייבסיטי - בניית אתרים