דף הבית >> מדיה וארכיון >> 2015/16/17/18 >> פה אחד: הגלבוע אמר לא לפרוטרום
 

פה אחד: הגלבוע אמר לא לפרוטרום

הוועדה המקומית לתכנון ובניה בגלבוע, בהרכבה כמליאת המועצה, קיבלה החלטה לדחות את בקשות ההיתר של חברת פרוטרום להעתקת מפעלה מחיפה לגלבוע. ההחלטה התקבלה פה אחד, ללא כל התנגדות ולאור הדברים שעלו במהלך הבדיקה היסודית שהובילה מוא"ז הגלבוע בשנה האחרונה.
 עובד נור, ראש המועצה: "אני גאה בתושבי הגלבוע שלקחו חלק פעיל וגילו מעורבות ואכפתיות חברתית וערכית. יש לשבח את נציגי המליאה, המרכיבים את הוועדה המקומית, שגילו אחריות בבואם להיות נציגי שולחיהם- תושבי הגלבוע, והחליטו בפה אחד להתנגד להקמת פרוטרם בגלבוע".

בטרם ההחלטה של הוועדה המקומית, התקיים בגלבוע תהליך שיתוף ציבור, חסר תקדים וייחודי. בהובלת המועצה ומתנדבים ייצא לדרכו משאל נרחב בקרב כל תושבי הגלבוע, וזאת על מנת לקבל את עמדת הציבור, ולקראת החלטה שתסכל את הקמת פרוטרום בגלבוע. המועצה ייצאה למהלך זה לאור ההשלכות המשמעותיות האפשריות על איכות החיים בגלבוע, ונוכח הצהרת הנהלת פרוטרום, שהמפעל לא יוקם אם תהיה התנגדות ציבורית ערה. חשוב גם לציין כי ההתנגדות להקמת המפעל המזהם בגלבוע חצתה מגזרים וכללה הסכמה רחבה בין כלל התושבים כאשר להפגנות ולמחאות נרתמו בין היתר בני נוער מתנועות הנוער, מאות מתושבי הכפרים, הקיבוצים והמושבים שהפגינו והביעו מחאה בצמתים.
וכך לאחר שבוע של מעורבות ציבורית ערה, הסתיים המשאל עם תוצאות חד משמעיות ונחרצות, שהעלו כי - 99.1% מהמשתתפים התנגדו להקמת פרוטרום.

לצורך המשאל גויסו כ-250 מתנדבים ומתנדבות, אשר שמו להם כמטרה להגיע לכל הבתים בגלבוע. בתחומי המוא"ז הגלבוע ישנם כ-7200 משקי בית, ואותם מתנדבים ניסו להגיע לכולם, תוך הצגת שאלונים שתכליתם לברר האם לאשר את מפעל פרוטרום או לא? במשקי בית בהם הייתה מחלוקת מילאו כמה שאלונים ואילו משקי הבית שהיו תמימי דעים- מילאו שאלון בודד.
סך הכול, במשך השבוע, מולאו 6150 שאלונים, מתוכם 36 תושבים (0.58%) היו בעד הקמת המפעל, ואילו 17 תושבים (0.27%) נמנעו. כאמור, ברוב עצום של 99.1%, הצביעו 6097 תושבים כנגד הקמת המפעל בגלבוע.
המשאל המועצתי הגיע לאחר תהליך בדיקה קפדני שארך כשנה- כזכור חברת "פרוטרום" מחפשת אכסניה חדשה למפעלה הכימי, לאחר שתושבי חיפה והסביבה שילמו בבריאותם ומאסו בקיומה בשטחם. בשנים האחרונות, הם ניסו להתקבל בקרב מועצות שכנות, וכן באזורי תעשייה בולטים בצפון, ונדחו על הסף. את כניסת המפעל לגלבוע אישרה מליאת המועצה הקודמת בשנת 2011, לאחר ששוכנעה שמדובר בהקמתו של "מפעל שלא יכלול תעשיית כימיקליים, והוא יעמוד בתקני איכות סביבה מחמירים". היזמים אף טענו כי המפעל המתוכנן יהיה שונה לחלוטין מהמפעל הקיים במפרץ חיפה. לאחר הבדיקות הקפדניות שדרשה הנהגת המועצה החדשה, נמצא כי בהחלט מצויה סכנת זיהום, ועדיין מעורבים חומרים מסוכנים בתהליך הייצור המוצהר, וכן אין פתרון המניח את הדעת לטיפול בשפכים המסוכנים שמייצר המפעל.

עובד נור: "בדקנו באופן מעמיק ויסודי והגענו למסקנה שאין מקום לפרוטרום בגלבוע! לא יעלה על הדעת שיקום מפעל מזהם שמסכן את בריאות ילדינו. אין שחר לאמירות המגזימות על השפעת פרוטרום על כלכלת הגלבוע- מדובר במפעל בינוני עם כ- 110 עובדים שמרביתם יגיעו מאזור חיפה. מנגד יש ביקוש רב  למפעלים לא מזהמים במקומו עם פוטנציאל להעסקה גדול בהרבה. האחריות מחייבת אותנו לקחת בחשבון את כל השיקולים, את הבעייתיות העולה מאופי פעילותם, ואת בעיות האמינות."|

במהלך תהליך הבדיקה שעשתה המועצה עלתה גם ההיסטוריה של "פרוטרום" ממנה עולה תמונה עגומה של זיהום, אי כיבוד החוק, ותביעות. בשנים האחרונות הצטברו תלונות קשות של תושבים רבים מאזור חיפה על ריחות חריפים, צריבות בעיניים ובדרכי הנשימה. חמור מכך, במהלך הבדיקה התקבל הרושם כי נדמה שפרוטרום, (שההון מצוי בכיסה), בחרה לקיים מדיניות של תשלום קנסות, במקום טיפול בתקלות. בסיס ההתנגדות להעתקת פרוטרום לגלבוע מצוי בהתנגדות להקמת מפעל כימי- להבדיל מהניסיון להצטייר "כמפעל מזון", הרי שבעת תהליכי מיצוי הצמחים משתמשים בפרוטרום בחומרים כימיים מסוכנים ביותר המפיקים תוצרי לוואי רעילים אשר מתנדפים לאוויר (דרך ארובות המפעל) או נשפכים לאדמה. השימוש בחומרים הללו, יחד עם השימוש בכבשני המפעל המפלצתיים, "זיכו" את פרוטרום להיכלל ב"רשימה האדומה" של המשרד להגנת הסביבה למסוכנות סביבתית.
בנוסף, ובכל רגע נתון מפנה "פרוטרום" מאות טונות של פסולת מסוכנת לטיפול ברמת-חובב. במידה ויקום הרי שבגלבוע יתבצעו אלפי נסיעות של משאיות עם חומרים מסוכנים ורעילים. בטרם השינוע, יאגרו במחסני המפעל אותם חומרים מסוכנים אליהם יהיו חשופים התושבים.
לכך צריך לצרף את העובדה המקוממת לפיה למרות כל בעיות האמינות של "פרוטרום", היא זו שמנטרת את עצמה! לבסוף, יצוין כי בשנה האחרונה היו עדים במוא"ז הגלבוע למסכת לחצים פוליטיים חריגים, שביססו תחושה קשה בגלבוע בדבר קשרים והשפעה של בעלי המפעל על מקבלי ההחלטות.

כינוס והחלטת הוועדה המקומית מהווה מבחינת המועצה את סופו של התהליך המרשים שעבר הגלבוע בחודשים האחרונים. בתום כינוס הוועדה אמר עובד נור כי "חשוב להבהיר כי בניגוד לאמירות מופרכות של פרוטרום, הוועדה המקומית, בחנה ביסודיות מעמיקה ובמשך למעלה משנה, את הבקשה, והגיע להחלטה בהסתמך על עובדות ענייניות ומקצועיות".
 את סיום דבריו הקדיש עובד נור, למנהלי חברת פרוטרום, שנציגם בדיון לא ידע לספק תשובת ענייניות: "הגלבוע אמר את דברו בצורה הכי ברורה והכי נחרצת שאני יכול להעלות על דעתי. אני מצפה מחברת פרוטרום, להכיר ולכבד את רצון התושבים, ולהיפרד מהרעיון להקים מפעל בגלבוע"
.

 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
 
כל הזכויות שמורות למועצה אזורית הגלבוע 2006 ©  - כתובת למשלוח מכתבים: ד.נ גלבוע מיקוד  1894400    הבהרה משפטית      תנאי שימוש באתר   
לייבסיטי - בניית אתרים