דף הבית >> מדיה וארכיון >> 2015/16/17/18 >> פרויקט ייחודי לשימור קרקע לחקלאי טייבה
 

קהילה של שייכות וחקלאות...! יצא לדרך פרויקט ייחודי לשימור קרקע עבור חקלאי הכפר טייבה

מועצה אזורית הגלבוע מתגאה במודל החיים המשותפים בתחומה, ובחיזוק מרכיבי הקהילה בקרב ההנהגה ותושבי הכפרים הערבים שבגלבוע. השבוע ייצא לדרך פרויקט ייחודי שכמעט ולא נראה במגזר הערבי בארץ- התגייסות חקלאי הכפר טייבה לקידום חקלאות איכותית ומתקדמת באדמתם, וזאת באמצעות שיתוף פעולה עם רשות ניקוז ירדן דרומי והמועצה, ולמען פרויקט מקיף של שימור הקרקע.
  
בשיטות העיבוד המקובלות בקרב חקלאי הגלבוע (חקלאות מפותחת ומתקדמת), הקרקע הפורייה מתדלדלת ואובדת בקצב מהיר בהשוואה להתחדשותה הטבעית. מכאן הצורך להתייחס אליה כאל משאב מתכלה, ולבצע פעילות המשמרת את ערכי הקרקע, דבר המוביל לשימור איכות וכמות היבולים. בהמשך לכך, חברו יחדיו חקלאי הכפר טייבה, לרשות ניקוז ונחלים ירדן דרומי, המוכרת כרשות מובילה בתחום עבודות שימור קרקע. עלות הפרויקט מוערכת בכ- 200 אלף שקל, המתחלקים בין החקלאים, רשות הניקוז, ואגף לשימור קרקע במשרד החקלאות, שמלווה ותומך מקצועית בפרויקט.
 
עובד נור, ראש המועצה: "קרקע חקלאית היא אמצעי ייצור בסיסי ומשאב טבע חיוני לקיום חקלאי הגלבוע. אנו אחת מהמועצות הגדולות בשטחיה החקלאיים, והחקלאות היא מקור פרנסה משמעותי של תושבינו. מכאן החשיבות הרבה שאנו מייחסים לפעילות של שימור קרקע חקלאית. מעבר לכך, אני שבע רצון "מרוח הגלבוע" המיוחדת, הבאה לביטוי שוב ושוב, והפעם בפעילות קהילתית מבורכת בקרב חקלאי טייבה".
 
אובדן של קרקע בשל עיבוד לא משמר, הוא אחד הסיבות לצורך בתחזוקה שוטפת של נחלים. במוא"ז הגלבוע מברכים על פעילות רשות הניקוז המקיימת באופן שוטף עבודות שימור קרקע במעלה אגן ההיקוות. בנוסף להתמודדות עם סחיפה ואבדן קרקע, יש בפעילות רשות ניקוז ירדן דרומי, גם אלמנט חשוב של ייצוב הקרקע ומניעת מכלול תהליכים בהידלדלות האדמה.
 
עובד יבין, מנכ״ל רשות הניקוז: ״שימור הקרקע נועד לפתור בעיה כפולה: הן עבור החקלאים המאבדים משאב יקר והן עבור רשות ניקוז אשר ערוצי הנחלים תחת אחריותה מתמלאים בסחף ויוצרים הפרה בתפקוד הטבעי של הנחלים. הפעילות שלנו בכפר טייבה הוא סנונית ראשונה של מספר מהלכים עבור המגזר החקלאי בכפרים, אותם נוביל יד ביד עם המועצה ומשרד החקלאות, ולטובת השטחים החקלאים בגלבוע.״
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

 
אינסטאגרם הגלבוע לצפיה בסרטוני וקליפים  מ.א.הגלבוע לחצ/י לפייסבוק הגלבוע  שלנו לחצ/י
     


 


יומן ארועים
ליומן הארועים מסך מלא לחצ/י
 
 
 
הרשמה לניוזלטר הגלבוע
 
גופי סמך מועצה


 
   
תאגיד קולחי הגלבוע מרכז "דורות בגלבוע מרכז צעירים בגלבוע
     
 
כל הזכויות שמורות למועצה אזורית הגלבוע 2006 ©  - כתובת למשלוח מכתבים: ד.נ גלבוע מיקוד  1894400    הבהרה משפטית      תנאי שימוש באתר   
לייבסיטי - בניית אתרים