דף הבית >> מדיה וארכיון >> 2015/16/17/18 >> קורס מגשרים צעירים
 

"סכסוך שהיה יכול להתפתח לריב גדול נפתר בקלות"

12 ילדי הגלבוע סיימו את קורס מגשרים צעירים

 

סיום שנת הלימודים הביאה עמה את סיום הכשרת 12 תלמידי ביה"ס "יד לחמישה", המוכרים כעת כמגשרים צעירים. הכשרה זו תאפשר להם, במהלך השנה הבאה, לשמש כמגשרים בפועל אשר יגשרו בפניות שתגענה אליהם באמצעות תלמידי בית הספר.
 
מדובר בקורס ייחודי בגלבוע המבקש להקנות כלים שיכולים לסייע לתלמידים, החל ממיומנויות בהקשבה יעילה, דרך חשיבה יצירתית, סיעור מוחות והעלאת פתרונות לקראת הסכם, ועוד. התלמידים התנסו במהלך הקורס במשחקי תפקידים המדמים מצבי עימות שונים ונעזרים בסרטוני הדרכה. במקביל להכשרת המגשרים הצעירים של ילדי כיתות ה', התקיים תהליך למידה של תלמידים משכבת ד' (גם מביה"ס יד לחמישה) אשר נחשפו לאורך כל השנה (ולא בקורס ייחודי) לתכנים ולמיומנויות מעולם הגישור.
 
רחל ברנע, מנהלת האגף לשירותים חברתיים במוא"ז הגלבוע: "גישור הוא תהליך לפתרון סכסוכים שמונחה על ידי אדם ניטרלי שאינו בא להכריע אלא לסייע לשני הצדדים הניצים. התלמיד המגשר אינו שופט, אלא מייעץ לצדדים כיצד להבין זה את זה. במהלך השנה, התלמידים למדו את שלבי הגישור באמצעים פדגוגים מגוונים ושמחנו לגלות כי מלבד ההכשרה, התלמידים מוצאים בתהליך מקום לביטוי עצמי, לצמיחה אישית ולחיזוק הביטחון העצמי".
 
עמית אייש, תלמידת כיתה ה', ממושב ניר יפה, מספרת כיצד השתתפותה בתכנית "מגשרים צעירים" עזרה לה לפתור סכסוכים בדרך יותר טובה ומבלי לשפוט כל אחד: "זו הייתה הנאה גדולה ובעיקר זכות גדולה. באחד המקרים נוצר סכסוך בין שתי חברות טובות שלי. נזכרתי במשהו שלמדתי בקורס והצעתי שכל אחת תשמע בסבלנות את הצד של השנייה. ההצעה מאוד עזרה! וכך, סכסוך שהיה יכול להתפתח לריב גדול יותר נפתר בקלות".

 
הפעילויות הייחודית בביה"ס בגלבוע מגיעה מהמרכז לגישור קהילתי- "שלנו", שמטרתו לעודד פתרון סכסוכים וקונפליקטים בדרך של הסכמות. המרכז מופעל על ידי מתנדבים המגיעים מישובי המועצה.
כחלק מהתפיסה של המרכז להטמיע את שפת הגישור, התקיימה בשנה האחרונה פעילות ייעודית במוסדות החינוך. לשם כך, התגייס משרד השיכון, באמצעות מר' מרקו מרדכי, והעמיד משאבים ויידע לטובת תכנית שעיקרה התמודדות עם מחלוקות באופן משתף, באמצעות כלים גישוריים, במטרה למזער את האלימות הפיזית והמילולית.
 
ביה"ס "יד לחמישה" שבחבל תענך, הוא חלוץ בלימודי גישור בגלבוע. ביה"ס בניהולה של הילה כהן, רואה חשיבות רבה במעורבות תלמידים בניהול חיי החברה ומערכת היחסים בינם לבין עצמם, ונעזר בתוכנית הגישור להקניית כלים מעשיים לתקשורת מקרבת, והטמעת ערכים של סובלנות והידברות, קבלת האחר, וקבלת החלטות בצוות. מהלך הקורס כלל סיור מודרך של התלמידים בבית המשפט המחוזי, במהלכו למדו את דרכי פעילות ביהמ"ש וקיימו דיון על אחריותם כאזרחים בשמירת החוק. בסיום הסיור נערך לימוד על היתרונות אל מול חסרונות של בית משפט להליך הגישור. את התלמידים ליוו כל השנה אתי דרעי, רכזת התוכנית בבה"ס, ועופר דהרי מדריך המוגנות
.


 

 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

 
אינסטאגרם הגלבוע לצפיה בסרטוני וקליפים  מ.א.הגלבוע לחצ/י לפייסבוק הגלבוע  שלנו לחצ/י
     


 


יומן ארועים
ליומן הארועים מסך מלא לחצ/י
 
 
 
הרשמה לניוזלטר הגלבוע
 
גופי סמך מועצה


 
   
תאגיד קולחי הגלבוע מרכז "דורות בגלבוע החברה הכלכלית גלבוע
   
מרכז צעירים בגלבוע
 
כל הזכויות שמורות למועצה אזורית הגלבוע 2006 ©  - כתובת למשלוח מכתבים: ד.נ גלבוע מיקוד  1894400    הבהרה משפטית      תנאי שימוש באתר   
לייבסיטי - בניית אתרים