דף הבית >> מדיה וארכיון >> 2015/16/17/18 >> תשתיות חוצות גבולות
 
 
 
מועצה אזורית הגלבוע, באמצעות תאגיד קולחי הגלבוע, מבצעת מזרחית לרם און, הקמת מתקני תפיסה ושאיבה לשפכי ג'ינין, הזורמים בנחל הקישון. השפכים יעברו טיפול וישמשו כמי קולחין לחקלאות. במקביל, יצאו לדרך עבודות להסדרת תעלת הניקוז החוצה את מוקייבלה, שתחילתה מעבר לקו הירוק וסיומה בנחל הקישון
 
מועצה אזורית הגלבוע, באמצעות תאגיד קולחי הגלבוע, מבצעת ומקימה בימים אלו מתקן המיועד לקליטת שפכי העיר ג'נין וכן, תעלת ניקוז החוצה את מוקייבלה, שתחילת גבולותיה מעבר לקו הירוק וסיומן בנחל הקישון.

ראש המועצה נור בנחל הקישור
 
ראש המועצה, עובד נור: "אנו מתמודדים עם מתן פתרונות לתשתיות חוצות גבולות, יחד עם כלל הגורמים והרשויות המעורבות. מדובר בפרויקטים רחבי היקף ומחוייבי מציאות, הטבע חזק מהכל ואיננו מבחין בין הגבולות, זרימת שפכים שמגיעה לשטחנו תטופל על ידנו כנדרש. מטרת העבודות היא להסדיר מפגעים מזהמים, הפוגעים בתושבי הגלבוע ובטבע, הן בשטח המוניציפאלי שלנו, והן מעבר לו".  
 
מתקן קליטת השפכים נמצא  כ-2 ק"מ מזרחית ליישוב רם און, ויביא לפתרון למפגעי תברואה ולשיפור איכות חיי תושבי הגלבוע. כיום, השפכים זורמים בנחל הקישון, מהווים מטרד בריאותי ומחלחלים ומזהמים את מי התהום.

מוחמד אלבחירי, מנכ"ל קולחי הגלבוע, הסביר כי: "מעבר להשלכות החמורות על הסביבה, הכוללות את זיהום מי התהום, זרימת השפכים גם מהווה בית גידול לזחלי היתושים וגורמת למטרד בריאותי ותברואתי לתושבים".
על מנת לתת מענה כולל, במקביל לביצוע עבודות מתקן התפיסה, מוקמת גם תחנת שאיבה סמוכה,  אשר תסנוק את השפכים למט"ש (מכון טיהור שפכים) תענך החדש. אלבחירי: "הפרויקט חיוני מאוד לתושבי האזור, שהתמודדו שנים עם בעיית הזרימות מכיוון הרשות הפלסטינית. לאחר הטיפול בשפכים  במתקן הטיפול ישמשו מי הקולחין להשקיית שדות חקלאיים, שיסופקו על ידי תאגיד קולחי הגלבוע לחברת מקורות ולמושב רם און".
עלות הפרויקט כ- 5 מיליון שקלים, במימון כספי קיזוז המיסים שמבצעת מדינת ישראל עם הרשות הפלסטינית.
פרוייקט תשתיות סביבתי חדש של המועצה, שיצא לדרך באמצעות רשות ניקוז קישון, כולל  הסדרת ניקוז ומניעת הצפות במוקייבלה. ההשקעה בפרויקט נאמדת בהיקף של כ- 1.2 מליון שקלים,  במימון רשות ניקוז קישון, ומטרתו להסדיר מצב של העדר ניקוז הנגר העילי, שנמשך שנים רבות.
ראש המועצה נור מסייר בפרוייקט עם מנכ"ל קולחי הגלבוע מוחמד אלבחירי
 
אלבחירי: "קיים חשש תמידי להצפות בתים באירועי משקעי גשמים כבדים, שיעלו את נחל "כסלן" על גדותיו".  הפרויקט כולל ביצוע עבודות עפר, העמקת תעלת הניקוז והסדרת שיפועים גיאומטריים, ומבוצע  על פני כשני קילומטרים, מנקודת מפגש תעלת מוקייבלה עם נחל הקישון ועד בית העלמין בתוך הישוב.
אלבחירי: "הפרויקט מבוצע תוך ראיה ניקוזית אגנית, שגבולותיה מתחילות מעבר לקו הירוק ומסתיימת בנחל הקישון. התעלה מנקזת את מי הגשמים החל מהרי גנין והכפרים מעבר לקו הירוק, חוצה את מוקייבלה ומתחברת לנחל הקישון".
 
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

 
אינסטאגרם הגלבוע לצפיה בסרטוני וקליפים  מ.א.הגלבוע לחצ/י לפייסבוק הגלבוע  שלנו לחצ/י
     


 


יומן ארועים
ליומן הארועים מסך מלא לחצ/י
 
 
 
הרשמה לניוזלטר הגלבוע
 
גופי סמך מועצה


 
   
תאגיד קולחי הגלבוע מרכז "דורות בגלבוע החברה הכלכלית גלבוע
   
מרכז צעירים בגלבוע
 
כל הזכויות שמורות למועצה אזורית הגלבוע 2006 ©  - כתובת למשלוח מכתבים: ד.נ גלבוע מיקוד  1894400    הבהרה משפטית      תנאי שימוש באתר   
לייבסיטי - בניית אתרים