"מהפיכת העיצוב משנה את הסביבה שבה אנו חיים במהירות מדהימה וטורפת את כל הכללים השיווקיים והצרכניים. מהמעצב נדרש לגוון את חיינו בהתחדשות וביצירתיות אין סופיים. יתירה מזאת, עיצובו של המוצר הוא הכלי השיווקי החשוב ביותר, המאפשר לכל החברות בהייטק והתעשייה להצליח בעולם התחרותי, ומאפשר להעלות את רמת החיים ואת איכות החיים", כך אומרת חיה עטר, מחנכת ומרכזת המגמה לעיצוב המוצר מבית הספר הרב-תחומי עמק חרוד, שלאחרונה הציגו תלמידותיה למגמה תערוכה לעיצוב המוצר.
 
לדבריה, השפעתו של העיצוב ניכרת על הכלל, בכל רגע ורגע. "העיצוב כערך חשוב בחיי הפרט ממשיך לגדול. יותר ויותר אנשים מבקשים לחיות בסביבה נעימה יותר, ואילו בעולם זה של טכנולוגיות משתנות, נחשפים כולנו לשינויים מידי יום, שינויים אלה מחייבים את עולם העיצוב. ואותנו כמגמה איכותית ועדכנית, להתאים עצמנו לאתגרי העתיד", מדגישה חיה עטר ומציינת כי מגמת עיצוב המוצר הולכת ומתפתחת.
 
האם יש התעניינות בתחום העיצוב בקרב הדור הצעיר?
בהחלט. מספר המתעניינים והנרשמים גדל באופן משמעותי משנה לשנה ומעיד יותר מכל על מרכזיותה של המגמה וחשיבותה כמרכיב בחיינו. גם ראוי לציין שהכישרון הטמון בכל בוגר מגמה בא לידי ביטוי בפרויקט הגמר. בוגרי המגמה בשנים האחרונות הגיעו להישגים מרשימים, זכו במקומות הראשונים בתחרויות ארציות וגרפו מחמאות ופרסים המציבים.
 
השנה הנושא הנבחר לפרויקט הגמר הוא:עיצוב כיסא זוגי בהשראה של  דו – קיום במרחב חיי תושבי הגלבוע. מהיכן הרעיון?
הרעיון הוא שלנו במגמה לעיצוב, ואני מציינת כי כאשר אומרים דו קיום, האסוציאציה הראשונה העולה במוחנו הוא דו קיום, העוסק בקונפליקט הדתי לאומי והאתני בישראל – אך מושג זה, מסתבר, הרבה יותר רחב - דו קיום הוא מושג המתאר יחסים בין "איברים" בעולם. האיברים יכולים להיות אנושיים, צמחים ואף דוממים. המצב יכול להתקיים בין כל גורם למשנהו. אגב, קיים בטבע קשר הדוק בין הצמחים, בעלי החיים ובני האדם. לרוב דו קיום הוא מצב של הדדיות והרמוניה בין שני הגורמים המקיימים אותו.
 דו קיום מודרני שקיים כיום הוא דו הקיום בין אדם לאדם. בחברה המודרנית מתקיימים ויכוחים רבים בנושאים כגון: גזע, דת ומין.
האם רעיון התערוכה לעיצוב המוצר מהווה לדברייך תרומה של תלמידות המגמה לחיזוק חיי הדו-קיום בקרב כלל תושבי הגלבוע?
ללא ספק! אחד הביטויים הבולטים ביותר של חברה הוא קיומם של כללים המקבעים את החוקיות החברתית. כללים אלו מתקיימים לאורך זמן, ומספקים לחברה את היכולת לשמר דפוסי התנהלות קבועים יחסית ולהיות חברה יציבה.הכללים בכל חברה תלויים בשימורם על ידי רוב הפרטים בחברה. חלק גדול מכללים אלו נוצר בעקבות חריגה מהם, המתקיימת באופן חלקי בכל חברה. אך למנהיגים בחברה יש את האפשרות לשנות או לשמר את הכללים על פי רצונם האישי.
דו קיום הינו נושא סבוך ביותר של השפעות גומלין, אלה על אחרות והשפעת הדו קיום על עצמו. המחקר המודרני עד ימינו ממשיך לחקור את הנושא כדי לפתור את הקשרים המסובכים הקיימים בעולמנו.
 
 
ספרי בבקשה על הפרויקטים "כיסא זוגי" שעיצבה המגמה בהשראה של דו-קיום
הפרויקטים מעוצבים ככיסא זוגי –  Tete 'a' Tete בצרפתית, כיסא שהישיבה בו היא בצורת האות S באנגלית, כאשר מסבים פנים מול פנים.
"אתגר עצום הצבתי בפני בוגרות המגמה ולמרות שבתחילה ניראה בעיניהם שקשה לפתח רעיון זה של דו-קיום לכדי פרויקט הביאו בוגרות המגמה את מלוא יכולתן לידי ביטוי ואין ספק שיכולתם הגבוה הציבה רף גבוה גם בפנינו ובמיוחד בפני תלמידי המגמה במחזורים הבאים".ניתן לראות עד כמה העבודות מדויקות אסתטיות, שימושיות, יצירתיות ואפילו שיווקיות!
 
האם פרויקטים אלה מכשירים את בוגרותיהם לכניסתן לעולם העסקים?
יותר ויותר מבוגרות המגמה משתלבות לאחרונה במגמות העיצוב בבתי הספר הגבוהים לעיצוב בארץ ורואות בהן גם אמנות לשמה ובהחלט עיסוק מפרנס בכבוד.  אין ספק שלכל אחת יש את הכישורים לפרוץ דרך עצמאית מלאת יצירתיות וחובקת עולם. "אם רק תביאו כישורים אלה לידי ביטוי לא רק שתשתלבו באקדמיה לעיצוב, תוכלו גם להיות מובילות!"
אני בטוחה שתלמידי המגמה, הממשיכים איתנו הלאה יראו בהישגיכן אתגר לשאוף אליו, אני מאחלת לכן הצלחה בהמשך הדרך.
מנהלת בית הספר הרב-תחומי עמק חרוד אילנה לוסטיג אמרה כי תלמידי מגמת העיצוב שוב הצליחו "אותנו" במחשבתן היצירתית, בדמיון ובתוצרים המרשימים."רעיוןנה של חיה עטר מרכזת המגמה לעיצוב המוצר היה פורה. הוא משלב דו-קיום ביצירת כיסא הזוגי, המבטא ישיבה של יחדיו בלי מחיצות ועל כך תבורך. התלמידות הרחיבו את משמעות הדו-קיום לא רק בין אדם לעצמו, ובין אדם לטבע, אלא גם להבדיל, גם בין בעלי חיים", אמרה לוסטיג.   

 
אינסטאגרם הגלבוע לצפיה בסרטוני וקליפים  מ.א.הגלבוע לחצ/י לפייסבוק הגלבוע  שלנו לחצ/י
     


 


יומן ארועים
ליומן הארועים מסך מלא לחצ/י
 
 
 
הרשמה לניוזלטר הגלבוע
 
גופי סמך מועצה


 
   
תאגיד קולחי הגלבוע מרכז "דורות בגלבוע החברה הכלכלית גלבוע
   
מרכז צעירים בגלבוע
 
כל הזכויות שמורות למועצה אזורית הגלבוע 2006 ©  - כתובת למשלוח מכתבים: ד.נ גלבוע מיקוד  1894400    הבהרה משפטית      תנאי שימוש באתר   
לייבסיטי - בניית אתרים