הישג ירוק למועצה האזורית גלבוע: בית המשפט העליון דחה את החלטת המחוזי וביטל את האפשרות של ממ"י לצאת למכרז להקמת המחצבה בהר גלבוע
ביתה משפט העליון ברשות השופטים אשר גרוניס, עדנה ארבל ואסתר חיות, קיבל אתמו ליום ד', (21.9) את הערעור שהגישה המועצה האזורית גלבוע על החלטת בית המשפט המחוזי וביטל את המכרז להקמת מחצבה באתר הגלבוע.את הערעור לעליון הגיש עו"ד ערן לב.
כמוכן, הורה בית המשפט, כי כל מכרז חדש אשר יפורסם להקמת המחצבה,יאפשר רק עבודות בבור המרוחק מהישובים גדעונה ונורית ולא תתאפשר זכות חציבה בבור המערבי והצפוני הסמוכים לישובים למעט לצורך סלילת דרך גישה לבור הדרומי.
דני עטר, יו"ר מועצה אזורית הגלבוע:" אני מברך את בית המשפט העליון על ההחלטה לבטל את המכרז של ממ"י להקמת המחצבה בהר גלבוע. הקמת המחצבה והפעלתה באזור המיועד, הייתה גורמת להרס סביבתי, פוגעת בבריאות התושבים ובצביון התיירותי והחזותי הייחודי של הגלבוע וגורמת להכשלת הקמת הישוב האקולוגי "נורית".
תקציר העתירה:
בעתירתה לעליון טענה המועצה, כי חידוש פעילות המחצבה באתר עומד בניגוד  לתמ"א 35    , המייעדת את שטח רכס הגלבוע, כשטח ירוק ואשר גוברת על הוראות התוכנית המפורטת שמכוחה הוצא המכרז.
עוד טוענת המועצה כי חידוש פעילות החציבה, תביא לפגיעה קשה בערכי סביבה ונוף . וישנן חלופות אחרות לחומרי חציבה באזור, עפ"י תמ"א 14 . המועצה מסתמכת בטענה זו על מכתבו של השר להגנת הסביבה ,המתנגד להקמת המחצבה ומציע חלופות .(רצ"ב מכתב השר לאיכות הסביבה).
יתר על כן, טוענת המועצה בכתב הערעור, כין אין סיבה להעדיף את העמדה המקצועית של ממ"י שמתעלם משיקולים סביבתיים ירוקים ומשקולי פיתוח האזור על פני עמדת השר להגנת הסביבה.
המועצה האזורית גלבוע צרפה להודעת הערעור חוות דעת של המומחית הסביבתית, עידית אדלר-ברקאי, שקובעת, שהעובדה שממ"י יצאו במכרז רק שלוש שנים לאחר כניסת התכנית לתוקף עלולה להביא למצב בו הבורות היותר מזהמים של המחצבה יפעלו במקביל להרחבת הישוב גדעונה ואכלוס הישוב נורית, דבר שעלול לגרום למפגעי רעש ואבק סביבתיים קשים, אשר יכולים לטענת המועצה להביא להכשלת הקמת הישוב האקולוגי נורית וההרחבה בגדעונה.
יצוין גם כי בית המשפט המחוזי ציין בפסק דינו שממ"י השתהה בפרסום המכרז.
עוד טוענת המועצה בערעור לעליון כי התוכנית המפורטת המאפשרת את הקמת המחצבה התבטלה מאליה ביום ה-6 במרץ 2011 בשל העובדה שממ"י לא נקט בשום צעד להתחלת יישומה עד למועד זה.
 יצוין כי התוכנית קובעת כי אם לא ייעשה דבר להתחלת יישומה עד ה- 6 למרץ 2011תפקע התוכנית מאליה. השלב הראשון ליישום התוכנית אמור היה להיות, כפי שקבוע בתכנית עצמה, סלילת דרך גישה בשטחים החקלאיים של קיבוץ עין חרוד בתיאום עם הנהלת הקיבוץ. מתצהיר של מזכיר הקיבוץ, כפי שהוגש לבית המשפט, עולה, כי עד עצם היום הזה,למרות שעברו שלוש שנים מיום כניסת התוכנית לתוקף לא פנה ממ"י להנהלת הקיבוץ לשם תיאום סלילת הדרך וממילא, מתנגד הקיבוץ לסלילתה בשטחו. בית המשפט המחוזי בנצרת קבע כי אף שלא נתקיים שלב ראשון זה של התכנית, הווה אומר: סלילת דרך הגישה, ניתן לראות את רישיון החציבה שהוצא לחברת אבן סיד, שפעלה באתר בעבר(בפטור במכרז)כראשית ישום התוכנית. על כן קבע בית המשפט, כי התוכנית תקפה לעוד כ- 30 שנה (עד 2038).

 


 
אינסטאגרם הגלבוע לצפיה בסרטוני וקליפים  מ.א.הגלבוע לחצ/י לפייסבוק הגלבוע  שלנו לחצ/י
     


 


יומן ארועים
ליומן הארועים מסך מלא לחצ/י
 
 
 
הרשמה לניוזלטר הגלבוע
 
גופי סמך מועצה


 
   
תאגיד קולחי הגלבוע מרכז "דורות בגלבוע החברה הכלכלית גלבוע
   
מרכז צעירים בגלבוע
 
כל הזכויות שמורות למועצה אזורית הגלבוע 2006 ©  - כתובת למשלוח מכתבים: ד.נ גלבוע מיקוד  1894400    הבהרה משפטית      תנאי שימוש באתר   
לייבסיטי - בניית אתרים