תלמידי כיתות י"ב בבית ספר "עמק יפה" שבגלבוע, ניגשו לאחרונה, במסגרת לימודי יסודות העיצוב, לשלוש יחידות בגרות, כאשר הנושא שנבחר בראש הפרויקטים בבית הספר, הוא הקמת מתקני שעשועים. התלמידים החלו בעבודה ובחשיבה כבר מתחילת השנה. בשלב הראשון, הם העלו רעיונות יצירתיים, מקוריים ואטרקטיביים למתקני שעשועים ייחודיים, כך למשל הציעה דיקלה, אחת מתלמידי י"ב, להקים את פארק "בימביש". "בחרתי ליצור מסלול 'בימבות', מפני שהרבה פעמים, מגיעים ילדים עם 'בימבות' לגן השעשועים והמרחב, והם יכולים לנסוע באופן בטיחותי, ללא חשש, שלא כמו בכביש, החשוף לסכנות רבות מכלי רכב והולכי רגל. רציתי ליצור מקום מיוחד שייתן מענה לבעיה הזאת, מקום שלדעתי אין כמוהו עדיין", ציינה דיקלה.
עם הצגת הרעיון, בנו היוצרים הצעירים מודל ראשוני מוקטן של הפארק המתוכנן. מקורות ההשראה ליצירה היו מגוונים ומעניינים. התלמיד גד, שיצר פארק שכולו 'מבוך' מנהרות מושך ומסקרן סיפר: " אני גר בקיבוץ בבקעת הירדן ועובד ברפת של הקיבוץ – מקור ההשראה שלי הוא פרה. הפרה היא בעל חיים נחמד, רגוע ולא מזיק. חשבתי על פרה שרובצת על הדשא ומשמשת מתקן משחקים. יצרתי פרה בעלת בטן חלולה עם מבוך זחילה, זנב שעליו אפשר לטפס, כשמפיה יוצאת לשון שמשמשת כמגלשה- ובכך יצרתי את הדגם הראשוני שלי", סיפר גד.
מנהל בית הספר "עמק יפה", קובי מימון מסר כי לאחר בניית המודל הראשוני, התחיל תהליך העבודה הממושך על הדגם הסופי. "תהליך זה דורש פיתוח של הרעיון וירידה עד לפרטים הקטנים ממש. ליאור, שיצר דגם של מגדל שעשועים עירוני כתב כך: 'בחרתי בפרויקט של גן שעשועים עירוני כיוון שבהיותי ילד לא היה לי גן שעשועים בשכונה ורציתי שגם לילדים בעיר הגדולה יהיו גני שעשועים שם הם יוכלו לשחק בשעות הפנאי שלהם. בערים הצפופות אין בכל שכונה מקום לגן שעשועים כך שהיה לי חשוב לחסוך בשטח לכן הגן שעשועים הזה מאוד מיוחד הוא בנוי לגובה, ועדיין נותן לילדים חוויה של גן שעשועים'. הבחירה של ליאור בגן שעשועים עירוני, מוסיף מנהל בית הספר, דרשה ממנו מחשבה מעמיקה על החיסכון המכסימלי בשטח, והתוצאה: גן שעשועים בנוי ממשטחים עגולים המושחלים על עמוד מרכזי". לדבריו, בכל קומה, המשחק מתאפשר באופן אחר, והמעבר מקומה לקומה מתבצע גם הוא בכל מיני דרכים. "קומת הקרקע מאפשרת כל מיני סוגי טיפוס - על סולמות או עמודים, ומשולב בה גם ארגז חול לקטנטנים. הקומה השנייה היא מבוך. הקומה השלישית היא בעלת רצפה שקופה עליה בנויים מגדלי קוביות, אפשר לשחק בין הקוביות או לטפס עליהן עד לקומה הבאה. הקומה הרביעית היא בעלת קרקע קפיצית וממנה אפשר לעלות במדרגות עד למגדל תצפית", אמר מנהל בית הספר.

בפרויקטים ניתן להתרשם מביטוי של חשיבה ירוקה, המשתלבת היטב עם האקלים הבית ספרי ב"עמק יפה" כבי"ס ירוק מתמיד. שני תלמידי בית הספר - מאיר ולביא בחרו כל אחד בהקמת מתקני שעשועים המבוססים על פסולת שאינה ניתנת למחזור. הפארק שיזם מאיר בנוי כולו מצמיגים, שאינם ניתנים למחזור, אך עמידים למשך זמן רב. על מקור ההשראה האישי שלו מספר מאיר: "דוד שלי הוא בעל מוסך של טרקטורונים ונוהג ליצור משאריות צמיגים, עציצים, שבשבות וחפצים למיניהם. לקחתי את רעיון השימוש החוזר בצמיגים וחיברתי עם נושא גני המשחקים שהוצע בכיתה" אומר מאיר . לביא בחר ליצור את גן השעשועים דווקא משאריות של חומרים וחפצים, עודפי ייצור של תעשייה וגרוטאות, במטרה ליצור מבנה אקראי ולא שגרתי, המעודד את הדמיון והיצירה של הילד.

מנהל בית הספר ציין כי לאחר התהליך הארוך והאינטנסיבי, הגיע לבסוף שלב המבחן. "אל בית הספר, הגיעה בוחנת ממשרד החינוך, והתלמידים נדרשו להציג את עבודותיהם ו'להגן' עליהן בפני הבוחנת. היא התרשמה מאוד מעבודות התלמידים, מהנושאים היצירתיים ומהדיוק שהושם עד לפרטים הקטנים" סיכם מנהל בית הספר.

 
אינסטאגרם הגלבוע לצפיה בסרטוני וקליפים  מ.א.הגלבוע לחצ/י לפייסבוק הגלבוע  שלנו לחצ/י
     


 


יומן ארועים
ליומן הארועים מסך מלא לחצ/י
 
 
 
הרשמה לניוזלטר הגלבוע
 
גופי סמך מועצה


 
   
תאגיד קולחי הגלבוע מרכז "דורות בגלבוע החברה הכלכלית גלבוע
   
מרכז צעירים בגלבוע
 
כל הזכויות שמורות למועצה אזורית הגלבוע 2006 ©  - כתובת למשלוח מכתבים: ד.נ גלבוע מיקוד  1894400    הבהרה משפטית      תנאי שימוש באתר   
לייבסיטי - בניית אתרים