דף הבית >> מדיה וארכיון >> 2014-2 >> יוזמה : פארק אקולוגי משותף לגלבוע וג’נין
 
 
 
יוזמה : פארק אקולוגי משותף לגלבוע וג'נין

טרם הקמת הפארק יבוצע תהליך סביבתי של שיקום הקישון משני עברי הגבול ע"י מומחים ישראלים ופלסטינים
מועצה אזורית הגלבוע וממשל ג'נין ברשות הפלסטינית מקדמות פרויקט סביבתי-כלכלי חדשני  ששם דגש על ניקוי ושיקום נחל הקישון וחיבורו למתקן טיהור , והקמת פארק אקולוגי חוצה גבולות שיוקם במבט-ראי משני עברי גדר ההפרדה.
הפארק יכלול מגדלי תצפית, שבילי אופניים, מדשאות, שבילי הליכה, מתקני משחקים ועוד  ותעתיק מדוייק שלו יוקם גם בצד הפלסטיני.
ההשקעה הצפויה מוערכת בכ 11 מיליון ש"ח שמגיעים מקרנות וגורמים מחו"ל וכן מהמשרד לשת"פ אזורי.
בתחילת השבוע נפגשו בגלבוע מומחים מהרשות הפלסטינית ומהגלבוע , אשר ערכו מפגש משותף של יומיים בו הציגו את הפרויקט וקידמו את שלביו.  בין המומחים נכחו אנשי מקצוע ישראלים ופלשתינים מתחום המים, ההנדסה, הקרקע ואיכות הסביבה. ביניהם גם נציגי ארגון ידידי כדור הארץ המזה"ת.    הנציגים הפלסטינים הציגו את הפערים הכלכליים והמשפטיים בין גלבוע לג'נין , וכן את נושא  המודעות הציבורית למזהמים ולבריאות הציבור .  בהמשך מתוכננות ישיבות משותפות בשגרה.
במסגרת הפרויקט -  ינוקו המזהמים מהנחל , בדגש על  שפכים המגיעים מהעיר ג'נין וזורמים בקישון ואשר גורמים למטרד סביבתי ותברואתי חמור שעלול לחלחל למי תהום וליצור בעיית יתושים וזבובים לתושבי האזור משני צידי הגדר.      התהליך בפועל כולל עבודות עפר והוצאת הבוצה ע"י כלים הנדסיים בנוסף לאיסוף השפכים לצינור שיוביל משם למתקן הטיהור של הגלבוע . ההולכה תבוצע  ע"י מעבר תת קרקעי מתחת לגדר ההפרדה (כיום ישנם צינורות מים העוברים שם) כל התהליך מתואם  עם משרד הבטחון.
הרעיון  נולד מתוך חזונו של דני עטר,  ראש המועצה האזורית הגלבוע ,במסגרת שיתוף פעולה רחב היקף עם ממשל ג'נין השכנה ובראשה המושל – מוסא כדורא.  פרויקט שיקום הקישון הוא חלק ממגוון רחב של פרויקטים במודל גלבוע-ג'נין כמו חבילות תיירות משותפות , מועדון אנשי עסקים, מגדלי שפות ותרבות תואמים, ועוד...  עטר השתתף במפגש וציין כי בעית המים היא אחת הבעיות הסבוכות בסכסוך, ואם בגלבוע ובג'נין יוצרים מציאות אחרת, ניתן ליצור אותה לכל אורך הגדר- הוא הוסיף כי  "הפרויקט מאגד בין שני ערכים מרכזיים של המועצה - שלום אזורי ואיכות סביבה", אנו מתחילים בניקוי הקישון ובניית הפארק משני עברי  גדר ההפרדה, בתקווה שיום אחד יהפכו לפארק אחד משותף" דברי דני עטר.
מוחמד אלבחירי מנכ"ל קולחי הגלבוע  הממונה בפועל על הפרויקט הוסיף כי  "במקום בו יש חיבור לקרקע ולאדמה , זה המקום הכי קרוב ליחסי ידידות ושכנות . בסופו של דבר מדובר באותה אדמה אותה אנו חולקים ".
 
מיכל שגיב, רכזת פרוייקט "מים ושכנות טובה" בארגון ידידי כדוה"א המזה"ת: "יחודו של הפרויקט המוצע לשיקום קטע נחל במקור הקישון, הוא בכך שתכנון הפרוייקט יעשה ע"י צוות משותף של אנשי מקצוע ישראלים ופלסטינאים תוך למידת תנאי השטח וצרכי הקהילות משני עברי הגבול".
פרויקט "קישון חוצה גבולות" – עובר כעת לאישור הגורמים הרשמיים והמממנים ותחילת עבודה צפויה בשבועות הקרובים. 
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

 
אינסטאגרם הגלבוע לצפיה בסרטוני וקליפים  מ.א.הגלבוע לחצ/י לפייסבוק הגלבוע  שלנו לחצ/י
     


 


יומן ארועים
ליומן הארועים מסך מלא לחצ/י
 
 
 
הרשמה לניוזלטר הגלבוע
 
גופי סמך מועצה


 
   
תאגיד קולחי הגלבוע מרכז "דורות בגלבוע החברה הכלכלית גלבוע
   
מרכז צעירים בגלבוע
 
כל הזכויות שמורות למועצה אזורית הגלבוע 2006 ©  - כתובת למשלוח מכתבים: ד.נ גלבוע מיקוד  1894400    הבהרה משפטית      תנאי שימוש באתר   
לייבסיטי - בניית אתרים