דף הבית >> מדיה וארכיון >> 2014-2 >> "במחנות העולים" דנו החודש בנושא הדמוקרטיה
 
 
 
 
תנועת הנוער "המחנות העולים" בגלבוע רואה בדמוקרטיה כערך וכבסיס לחברה סולידרית והומניסטית וקובעת כי להיות אזרח בישראל זו לא רק סיסמה

בחודש האחרון עסקו תלמידי שכבה י' בבית הספר הרב תחומי עמק חרוד שבגלבוע, בדמוקרטיה בישראל. הפעילות כללה היכרות עם עקרונות הדמוקרטיה ובחינת אירועים אקטואליים, בהם נפגע אופייה הדמוקרטי של ישראל.  הפעילות עברה במסגרת שיעורי חברה בהובלת מדריכי תנועת הנוער "המחנות העולים" הפעילים בעמק.
"מחנות העולים בפעולה"
במהלך חודש פברואר קיימו מדריכי "המחנות העולים", מערך בן שלושה שיעורי חברה בנושא דמוקרטיה לכיתות י' בבית הספר הרב-תחומי "עמק חרוד". ארבל דרוקר, רכז תנועת "מחנות העולים" במועצה האזורית הגלבוע, מסר כי המערך פתח את תהליך "להיות אזרח" בבית הספר לקראת קבלת תעודת זהות ופתח בשאלה מהי דמוקרטיה וכיצד היא באה לידי ביטוי בחברה הישראלית.
 
דרוקר: "דרך היכרות עם זכויות וחובות אזרחיות וכן עקרונות דמוקרטיים נוספים, הרכיבו התלמידים תמונה של אופייה הדמוקרטי של מדינת ישראל. השיעור השני התקיים במרחב חינוכי בבית הספר (כיתה שקבלנו בביה"ס, אותה סידרו ועיצבו המדריכים בהתאם לצרכי השיעור) ובו עסקו התלמידים באירועים אקטואליים המשפיעים על אופייה הדמוקרטי של ישראל כמו: תג מחיר, הדרת נשים מהמרחב הציבורי, בצבא ועוד. התלמידים העלו את הדילמות שאירועים אלו מעוררים אל מול עקרונות הדמוקרטיה והפגיעה בהם. המערך הסתיים בפן הערכי והיומיומי של להיות אזרח בישראל – אזרח היודע על הנעשה בחברה בישראל, אזרח הפעיל במסגרת רחבה (פעיל ביישוב, מתנדב, חבר בתנועת נוער...) ועסוק בגיבוש תפיסת עולם".
ראש מינהל הנוער במועצה האזורית הגלבוע, שמוליק עינב, אמר כי בני התנועה, רוכשים במסגרת הפעילות, ערכי יסוד של דמוקרטיה, המתבססים על חירות, שוויון זכויות וחופש ביטוי, שבאמצעותה הם סוללים את דרכם לאזרחות טובה, תוך יצירת איזון בין צרכי הפרט לצורכי הכלל", אמר ראש מינהל הנוער במועצה.  
עוד מציין רכז תנועת "המחנות העולים", ארבל דרוקר, כי השיעורים ניבנו ע"י צוות הקומונרים של המחנות העולים בגלבוע ועוצבו בשיחה משותפת עם צוות המחנכים של השכבה, אשר לקחו גם הם חלק פעיל בשיעורים.
 ניר רביב, קומונרית של המחנות העולים בקיבוץ יזרעאל אומרת: "התהליך החינוכי שם במרכז את הדמוקרטיה כערך. במציאות הישראלית היום, בה אירועים יום-יומיים מערערים על מוסדותיה ועקרונותיה הדמוקרטים של מדינת ישראל, קיימת חשיבות גדולה להבנת הבסיס והמהות העומדים מאחורי מושג זה. דמוקרטיה אינה רק לשים פתק בקלפי, היא הרבה מעבר לכך. דמוקרטיה היא בסיס לחברה סולידרית והומניסטית של אנשים שבוחרים לקחת בה חלק ולהיות מעורבים בה".
ענת מויאל, רכזת שכבה י' בבית הספר הרב תחומי עמק חרוד מסכמת את המערך כהצלחה: "האופן בו התנהלו השיעורים, המגוון והצבעוניות הותירו רושם גדול על התלמידים ועל צוות המורים. התלמידים שיתפו פעולה עם השיעורים, שהביאו איתם שינוי מרענן לכיתה, חשפו בפניהם מציאות ישראלית אקטואלית, אך לא מוכרת והציבו מולם שאלות על תפקידם כבני נוער ועל יכולת השפעתם בחברה."

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

 
אינסטאגרם הגלבוע לצפיה בסרטוני וקליפים  מ.א.הגלבוע לחצ/י לפייסבוק הגלבוע  שלנו לחצ/י
     


 


יומן ארועים
ליומן הארועים מסך מלא לחצ/י
 
 
 
הרשמה לניוזלטר הגלבוע
 
גופי סמך מועצה


 
   
תאגיד קולחי הגלבוע מרכז "דורות בגלבוע החברה הכלכלית גלבוע
   
מרכז צעירים בגלבוע
 
כל הזכויות שמורות למועצה אזורית הגלבוע 2006 ©  - כתובת למשלוח מכתבים: ד.נ גלבוע מיקוד  1894400    הבהרה משפטית      תנאי שימוש באתר   
לייבסיטי - בניית אתרים