דף הבית >> מדיה וארכיון >> 2015/16/17/18 >> חזרה לבית הספר
 

חזרה לבית הספר: שקד אשכנזי, דוקטורנטית במכון ויצמן למדע, איתרה את המורה שלה לביולוגיה בתיכון, והשבוע העבירה לתלמידיה שיעור במדעים 

מחקריה של אשכנזי עוסקים בחיפוש תרופות לעיכוב דלקות, ויש לה גם מסר לנוער: " אני רואה את ההבדל בהזדמנויות בין מי שגדל במרכז הארץ ובין מי שגדל בפריפריה, כמו שאני גדלתי. חשוב שהנוער ידע שזה אפשרי, המדע שייך גם לו"

11.4.2016

  
 

המפגש המרגש בין המורה לתלמידה לשעבר, התקיים ביום ראשון השבוע (10.4), והתאפשר הודות לפרויקט של מכון דוידסון לחינוך מדעי, הזרוע החינוכית של מכון ויצמן למדע, בשיתוף בית הספר והמועצה האזורית הגלבוע. לפני כחודשיים התקיימו ביוזמת ראש המועצה, עובד נור, הרצאות מדעיות נוספות בתיכונים אחווה נאעורה וויצ"ו ניר העמק, מאת מרצה שגדלה באזור והגיעה אף היא להיות חוקרת במכון ויצמן.

שקד אשכנזי נולדה וגדלה בקיבוץ בית זרע, אביה גדל בקיבוץ בית השיטה אולם בבגרותה היא עזבה את הפריפריה ולפני כחמש שנים, החלה ללמוד במכון ויצמן למדע, שם עשתה את התואר השני וכעת את הדוקטורט. מכון ויצמן למדע רואה חשיבות בחינוך מדעי, ומקיים באמצעות מכון דוידסון, הזרוע החינוכית,  פרוייקטים נרחבים של מדע לנוער. במסגרת פעילות זו, סטודנטים וחוקרים מהמכון מגיעים לבתי ספר בכל הארץ, ומעבירים הרצאות מדעיות.

"השנה הציעו לנו לחזור לבית הספר שבו למדנו ולהרצות שם. בית הספר שאני למדתי בו כבר לא קיים לכן הייתי צריכה פתרון אחר. היה לי קשר מאוד טוב עם המורה שלימדה אותי ביולוגיה כשאני הייתי בתיכון, ורציתי למצוא אותה ולהגיע אליה. לשמחתי היא עדיין מלמדת, בתיכון בעין חרוד. איתרתי אותה, יצרתי קשר והגעתי השבוע לבית הספר", אמרה אשכנזי, "באופן אישי, בתור מי שגדלה בפריפריה הגאוגרפית של ישראל חשוב לי להגיע דווקא למקומות האלה. אני רואה את ההבדל בהזדמנויות בין מי שגדל במרכז הארץ ובין מי שגדל בפריפריה, כמו שאני גדלתי.

אני רואה כמה פשוט לתלמיד מרחובות להגיע לעשות פרוייקט גמר במכון ויצמן לעומת כמה שזה מורכב לתלמיד מעמק יזרעאל, אפילו אם זה רק בגלל הקושי שבתחבורה הציבורית. חשוב לי שאם התלמידים האלה לא יכולים להגיע אלינו אז אנחנו נגיע אליהם, כי הם חשובים לנו. שגם הם יוכלו לראות את כל הדברים המגניבים והמרתקים שהמדע מסוגל לעשות היום, ושהם ידעו שזה שייך גם להם, ושבעוד כמה שנים זה יהיו הם, אם הם רק ירצו. אישית, אני אשמח לבוא להרצות בכל מקום שיזמין אותי"/

הרצאתה של אשכנזי עסקה בתופעה שנקראת "הארה ביולוגית", המאפשרת לגחליליות לזהור, כמו גם ובעיקר ליצורים ימיים כמו מדוזות, מלפפוני ים ודגים שונים.
אשכנזי: "מה שגורם לתופעה הזו הוא אנזים שיש לבעלי החיים האלה, שמסוגל לחמצן חומר, ותגובת החמצון הזו פולטת אור. אנחנו חוקרים כל מיני תהליכים בגוף או בתאים באמצעות האנזים, למשל תהליכי מחלה שונים. אפשר להשתמש באנזים פולט האור גם בתהליכים של פיתוח תרופות, וזה למעשה פרוייקט גדול שאני עובדת עליו בדוקטורט שלי, אני חוקרת חלבון שהוא חשוב מאוד בתהליך הדלקתי. פיתחתי שיטה שמשתמשת באנזים הלוציפראז כדי לחפש תרופות שיעכבו דלקת".   


 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

 
אינסטאגרם הגלבוע לצפיה בסרטוני וקליפים  מ.א.הגלבוע לחצ/י לפייסבוק הגלבוע  שלנו לחצ/י
     


 


יומן ארועים
ליומן הארועים מסך מלא לחצ/י
 
 
הרשמה לניוזלטר הגלבוע
 
גופי סמך מועצה


 
   
תאגיד קולחי הגלבוע מרכז "דורות בגלבוע מרכז צעירים בגלבוע
     
 
כל הזכויות שמורות למועצה אזורית הגלבוע 2006 ©  - כתובת למשלוח מכתבים: ד.נ גלבוע מיקוד  1894400    הבהרה משפטית      תנאי שימוש באתר   
לייבסיטי - בניית אתרים