דף הבית >> מדיה וארכיון >> 2014-1 >> יום וינגייט ה- 6 במועצה
 
 
 
 
ברביעי האחרון התקיים זאת השנה השישית, כנס רב משתתפים ותערוכה לזכרו של קצין הצבא הבריטי אורד צ'ארלס וינגייט. "הידיד" שהיה תומך ציונות נלהב, הקים את פלוגות הלילה המיוחדות של "ההגנה" לפני כ-76 שנה וכן היה אבי לוחמת הגרילה המודרנית וחבר אמת של חיים שטורמן, ממקימי ארגון "השומר" ומראשוני המתיישבים בקיבוץ עין חרוד.
היום החל מוקדם בבוקר עם ריצת ניווט לזכרו של וינגייט, בה השתתפו גם יחידות צבאיות. לאחר טקס חלוקת המדליות לזוכים, שנערך בגן הלאומי "כוכב הירדן", נערכו סיורים מודרכים במקום ובעין הידיד. באותה שעה בבית שטורמן, הוצגה תערוכה מרתקת, שנגעה בחייו ובקווי דמותו של הקצין הבריטי מימיו הראשונים בעמק, דרך הקמת "פלוגות הלילה" ועד מותו.
ראש המועצה ביום ווינגייט
בצהרי היום התכנסו המשתתפים וכן אישי ציבור, אנשי צבא ונציגי רשות הטבע והגנים והמועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, בבית ציזליג שבעין חרוד מאוחד. בטקס המכובד נשאו דברים גם היסטוריונים ואנשי אקדמיה ששוחחו עם הקהל שהגיע על מורשתו של האיש. ראש המועצה האזורית גלבוע, סא"ל במיל', דני עטר, עלה לפודיום ראשון כשדיבר על הערכים בלחימה לאור מורשתו של וינגייט. מפקד חטיבת הצנחנים, אל"מ אליעזר טולדנו דיבר על מבצע "צוק איתן" ועל הנקודות המשיקות לתקופה ההיא. מפקד הגיס הצפוני, אלוף נועם תיבון העלה על נס את השפעתו של וינגייט על מנהיגות מפקדי צה"ל כיום. שגריר ישראל בארה"ב לשעבר, ד"ר מייקל אורן נכח אף הוא באירוע וכהיסטוריון סיפר לקהל על דמותו אורד וינגייט דרך עיניו. 
בכנס שהצליח לעורר עניין רב בקהל, נחשף בפעם הראשונה "אלבום הקורפורל". פרופ' יוסי בן ארצי מהחוג ללימודי ארץ-ישראל באוניברסיטת חיפה, הציג לראווה אלבום תמונות ישן נושן, שמעביר את חווית המרד הערבי ונופי המדינה של קורפורל בריטי מהעת ההיא. יש לציין כי יום וינגייט שכבר הפך למסורת במועצה, ממשיך לשמר את זכרונו של הידיד הבריטי שהעניק תרומה משמעותית ומכרעת למפעל הציוני ולאזור שלנו בפרט. 

 
 
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

 
אינסטאגרם הגלבוע לצפיה בסרטוני וקליפים  מ.א.הגלבוע לחצ/י לפייסבוק הגלבוע  שלנו לחצ/י
     


 


יומן ארועים
ליומן הארועים מסך מלא לחצ/י
 
 
 
הרשמה לניוזלטר הגלבוע
 
גופי סמך מועצה


 
   
תאגיד קולחי הגלבוע מרכז "דורות בגלבוע החברה הכלכלית גלבוע
   
מרכז צעירים בגלבוע
 
כל הזכויות שמורות למועצה אזורית הגלבוע 2006 ©  - כתובת למשלוח מכתבים: ד.נ גלבוע מיקוד  1894400    הבהרה משפטית      תנאי שימוש באתר   
לייבסיטי - בניית אתרים