דף הבית >> מדיה וארכיון >> 2014-2 >> מוזיאון בית שטורמן בעין חרוד מציין בתערוכה את זכרו של אורד צ'רלס וינגייט לציון 75 שנה להקמת פלוגות הלילה
 
 
 
 
כ-450 איש וכ-100 חיילי צה"ל, השתתפו בכנס ותערוכה לציון 75 שנה לקצין הבריטי אורד וינגייט ("הידיד") ופלוגות הלילה שנערך במוזיאון ע"ש חיים שטורמן בעין חרוד ובגן הלאומי "כוכב הירדן". "יום הידיד" נערך בשיתוף ובאדיבות המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, המועצה אזורית הגלבוע, רשות ניקוז ונחלים ירדן דרומי, משרד התרבות והספורט, רשות הטבע והגנים, תכנית מורשת משרד ראש הממשלה והמועצה האזורית עמק המעיינות.
ראש המועצה עטר עם השגריר הבריטי מתיו גולד
טקס פתיחת התערוכה נערך בבוקר במוזיאון בית שטורמן במעמד שגריר בריטניה, מת'יו גולד והשתתפו בו ראש המועצה האזורית הגלבוע דני עטר, שבירך את הנהלת במוזיאון על היוזמה וכן אישי ציבור ואורחים רבים. מדובר בתערוכה רטרוספקטיבית ראשונה ומקיפה על חייו ודמותו של וינגייט וכן פלוגות הלילה שנאצרה ונערכה בארץ. בתערוכה שתימשך עד קיץ 2014, מוצגים פריטים שטרם הוצגו לציבור כגון אקדחו של וינגייט והתנ"ך האישי שלו.  
 לפני 75 שנה בעין חרוד, התחיל סיפורן המופלא של פלוגות הלילה המיוחדות בהנהגתו של אורד צ'רלס וינגייט.  
בעמק יזרעאל וינגייט פיתח את שיטות הלחימה הייחודיות שלו, תווה וסלל את משנתו הצבאית והמנהיגותית. בנוף שהיה גם מרחב לחימתו של השופט התנ"כי גדעון.
 עפרה ברעם, מנהלת המוזיאון בית שטורמן ציינה כי הכנס חולק לשני חלקים. החלק הראשון דן בדמותו של וינגייט ופלוגות הלילה, מההיבט האזרחי, והחלק השני דן בהיבט הצבאי. "החלק הראשון של הכנס נערך בית ציזלינג  בעין חרוד מאוחד. בפתיחת הכנס נשא דברים השגריר הבריטי מת'יו גולד , שהתייחס בדבריו למקומו של וינגייט וכן בריטניה בהיסטוריה של מדינת ישראל, ד"ר משה יגר הרצה  על הרומן של וינגייט עם הציונות ופקד שלומי שטרית סיפר על פעולותיהן והווי החיים של פלוגות הלילה. לאחר הפסקת צהריים נפתח חלקו השני של הכנס בגן לאומי "כוכב הירדן" בסיור במבצר הצלבני ובעין הידיד. את חלק הדיונים פתח יואב רגב שתיאר את ייחודן ושיטות פעולתן של פלוגות הלילה.  אלוף יאיר גולן, מפקד פקוד הצפון נעל בהרצאתו המסקרנת של יום "הידיד" שנסבה סביב הדרכים שנוקט צה"ל להטמעת מורשתו של וינגייט.
במסגרת יום "הידיד" נערכה ריצת ניווט של יחידות מובחרות מצה"ל בעקבות פעילותו של וינגייט בעמק.
 
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

 
אינסטאגרם הגלבוע לצפיה בסרטוני וקליפים  מ.א.הגלבוע לחצ/י לפייסבוק הגלבוע  שלנו לחצ/י
     


 


יומן ארועים
ליומן הארועים מסך מלא לחצ/י
 
 
הרשמה לניוזלטר הגלבוע
 
גופי סמך מועצה


 
   
תאגיד קולחי הגלבוע מרכז "דורות בגלבוע מרכז צעירים בגלבוע
     
 
כל הזכויות שמורות למועצה אזורית הגלבוע 2006 ©  - כתובת למשלוח מכתבים: ד.נ גלבוע מיקוד  1894400    הבהרה משפטית      תנאי שימוש באתר   
לייבסיטי - בניית אתרים