דף הבית >> מדיה וארכיון >> 2014-1 >> שיגעון הנדידה אצלנו בגלבוע
 
 
 
 
כשהחצבים פורחים ומבשרים את בואו של הסתיו, מגיע תורה של להקת הציפורים הנודדות מעל אזור הגלבוע. התופעה הראוותנית והמרהיבה מתרחשת, כאשר עונת החורף מתקרבת והציפורים עפות דרך אירופה, לטובת אקלים חם יותר שמצוי באפריקה. נדידת העופות, יוצרת מסלול ארוך שחולף מעל עמק חרוד והגלבוע, כך שבמהלך חודשי הסתיו, יחלפו מעל אזורינו כחצי מיליארד ציפורים נודדות.
מעקב אחר הנדידה המרתקת מראה כי הדרך אותה עוברות הציפורים היא בין היתר בתוואי השבר הסורי-אפריקני. העופות חונים בלילה ליד מקווה של מים ולצורך התעופה בשעות היום, הם מנצלים זרמי אוויר חם המתרוממים מפני השטח כלפי מעלה. זרמים אלו נקראים - "תרמיקות". הציפורים מזהות אותן, דאות עליהן וכך אנו רואים מלמטה את התנועה המעגלית שלהן כלפי מעלה. עם העלייה בגובה מאבדת התרמיקה את כוח העילוי ובגובה מסוים מתנתקים העופות מהתרמיקה וגולשים בכיוון התנועה שלהם למטה עד שהם פוגשים בתרמיקה חדשה. בעזרת זרמי אוויר אלו, יכולים העופות לגמוע מרחקים של אלפי קילומטרים.
מנתונים שהגיעו אלינו עולה, כי במהלך השבועיים הראשונים של חודש ספטמבר, כבר חלפו מעלינו למעלה ממאה אלף עופות דורסים וזוהי, כפי שכבר אמרנו, רק ההתחלה. מי שחפץ לעקוב ביחד איתנו אחר נדידת הציפורים - אחת התופעות המסתוריות, המרהיבות והמדהימות ביותר, המתרחשות לנגד עינינו, מוזמן להגיע למגרש הכדורגל של מושב מולדת בשבת, 27 בספטמבר החל מהשעה 8:00. במשך יותר משלוש שעות, נצפה ונעקוב אחר נדידת הציפורים הגדולה של הסתיו. במקום, יינתנו הסברים והדרכות. לא לשכוח כובע, מים, כסאות נוח, משקפות והמון סבלנות. הציבור מוזמן.
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

 
אינסטאגרם הגלבוע לצפיה בסרטוני וקליפים  מ.א.הגלבוע לחצ/י לפייסבוק הגלבוע  שלנו לחצ/י
     


 


יומן ארועים
ליומן הארועים מסך מלא לחצ/י
 
 
הרשמה לניוזלטר הגלבוע
 
גופי סמך מועצה


 
   
תאגיד קולחי הגלבוע מרכז "דורות בגלבוע מרכז צעירים בגלבוע
     
 
כל הזכויות שמורות למועצה אזורית הגלבוע 2006 ©  - כתובת למשלוח מכתבים: ד.נ גלבוע מיקוד  1894400    הבהרה משפטית      תנאי שימוש באתר   
לייבסיטי - בניית אתרים