דף הבית >> מדיה וארכיון >> 2014-1 >> בחממה של עוזי
 
 
 
לפני 8 שנים הגיע עוזי לינדנר (60) למושב מולדת וחיפש שם פיסת אדמה קטנה, בכדי להקים בה גן ירק אקולוגי למען הקהילה. "אני דור שלישי של חקלאים" הוא מצהיר, "הסבים והסבתות היו מהחלוצים של תל עדשים ועין חרוד-איחוד". קברניטי המקום אהבו את הרעיון של החקלאי הוותיק וביחד עם המתנ"ס והחינוך המשלים, מצאו לו את אשר חיפש. "ניתנה לנו כאן אדמה יבשה וחרבה ועם הזמן הפכנו אותה ביחד עם הילדים, לאדמה פורייה". סיפר לינדנר בגאווה. ההשתלבות של האיש עם עיני התכלת שעושה הכל בהתנדבות מלאה, נראית דבר טבעי לחלוטין למי שמביט מהצד. מחוזק בשתי מתנדבות מקסימות בגיל הפנסיה, מוצא עצמו לינדנר, מסביר לתלמידים כיצד להשביח את הקרקע לקראת עונות הסתיו והחורף הקרבים ומצייר ביחד איתם ברכות שנה טובה לבני משפחותיהם.  
עוזי, במה החממה שלך שונה מזו הרגילה שכולנו מכירים?
"בחקלאות הקונבנציונלית ניתן למצוא בדרך כלל בחממות, רק עגבניות ומלפפונים. כאן, יש לך מגוון של גידולים וכמובן אין פה שום ריסוס. אנחנו שמים הרבה מאוד קומפוסט באדמה. הילדים לוקחים את החומר ומפזרים אותו על הקרקע. הקומפוסט מזין את האדמה. הוא נותן לה אוויר ועוזר לאחיזת המים שלה. בנוסף, אנחנו משלבים גם פרחים ליופי ולמשיכה של פרפרים וחרקים נוספים. מכיוון שאנחנו לא מרססים, אנחנו שותלים מגוון רחב של צמחים, שחלקם מושכים את החרקים וחלקם דוחים אותם".
בעידן של היום, התלמידים בכלל רוצים לצאת מחוץ לבית ולעבד אדמה?
"הם אפילו מאוד נהנים מזה ומגלים סקרנות רבה. אני מלמד אותם כיצד יוצרים ומגדלים את המזון שכולנו אוכלים. עכשיו לדוגמא, אנחנו זורעים את הירקות – שומר, סלרי שהם יותר עמידים לחרקים. בהמשך נזרע גם בצל ירוק, כרובית, קולורבי, חסה, כרוב ועוד. ולקראת האביב – מלפפונים ודלעות. כרגע אתה יכול לראות את הבטטה מציצה, שהיא כמובן גידול קיצי".
על אילו ערכים מושתת הפרויקט הזה?
"הערכים שכתובים, כפי שאתה שם לב, על השלטים ששמנו בחלקה - גידול אורגני, אוויר חופשי, מים חיים, אימא אדמה. וכמובן מעל כולם זו השמש שמחדירה בנו את האנרגיה המתבקשת. אדמת מולדת מחברת בין הילדים לארץ ישראל ובין הקרקע ללב. וכן, הנושא של חיים נכונים ובריאים ושמירה על הסביבה הוא לא טרנד מזמן, אלא דרך חיים שרבים החליטו ללכת לאורה".
הפרויקט הירוק זכה לתמיכה רחבה של הוועד המקומי שראה בקהילה המתחדשת במושב, קרקע נוחה להנחלת הערכים של אהבת אדמת המולדת ושמירה על הסביבה. "בשנים האחרונות חלה עלייה במספר המשפחות שהגיעו לכאן מבחוץ. ישנו תהליך של מהפיכה אמיתית בצמיחה היישובית, שהתחילה בתהליך מתוכנן לפני כ-17 שנים. קלטנו בזמנו בארבעה שלבים, כ-150 משפחות כשכרגע, יש מעל 400 ילדים אצלנו שזה שיא של ממש, לעומת מה שהיה כאן בסוף שנות ה-90". אומר עמוס דותן, מנהל הקהילה והאחראי על ההרחבות והצמיחה הדמוגרפית במושב. "עוזי שלנו עושה עבודה יפה עם הדור הבא, שחלקו הגדול כלל לא התעסק בעבר עם עבודת האדמה. הנושא היה זר להם לחלוטין. הרי, מהי הרוח וההיסטוריה של מולדת מאז 1937, אם לא החיבור לקרקע ועבדות החקלאות?". 
וכאן למעשה באה תרומתו של לינדנר לידי ביטוי
"בהחלט. עוזי הגיע לכאן אלינו עם החזון שלו – קהילה שמתחדשת ששומרת על הערכים. זהו אינו טרנד ירוק, כפי ששמעתי לא מעט בזמן האחרון. טרנד זה משהו שבא והולך. אם לא נחיה תמיד תחת הערכים האלה שצוינו קודם, אז אבוי לנו. אצלנו במולדת, החיבור לקרקע והשמירה על הסביבה נמצא בוורידים של מערכת החינוך המקומית. זוהי אינה מורשת או סיסמא. והחממה האקולוגית של עוזי, היא ההמשך הישיר לעבודה החינוכית שאנחנו עושים כאן".
 
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

 
אינסטאגרם הגלבוע לצפיה בסרטוני וקליפים  מ.א.הגלבוע לחצ/י לפייסבוק הגלבוע  שלנו לחצ/י
     


 


יומן ארועים
ליומן הארועים מסך מלא לחצ/י
 
 
 
הרשמה לניוזלטר הגלבוע
 
גופי סמך מועצה


 
   
תאגיד קולחי הגלבוע מרכז "דורות בגלבוע החברה הכלכלית גלבוע
   
מרכז צעירים בגלבוע
 
כל הזכויות שמורות למועצה אזורית הגלבוע 2006 ©  - כתובת למשלוח מכתבים: ד.נ גלבוע מיקוד  1894400    הבהרה משפטית      תנאי שימוש באתר   
לייבסיטי - בניית אתרים