מראים את השביל!


במוא"ז הגלבוע, על כל אגפיו, ממשיכים להוביל בפעילויות איכותית ליישום חזון החינוך של המועצה! הפעם, מדובר בהעמקת המענה, למעבר מיטבי של הילדים מכיתה ו' לכיתה ז', מתוך כוונה לשרת טוב יותר את התלמיד העובר מבית הספר היסודי לחטיבת הביניים. מעבר המאובחן כאחד מן המעברים היותר מאתגרים עבור התלמידים, ומאידך עבור ההורים.
 
התכנית מגלמת מהלך חינוכי רוחבי לכלל תלמידי ו' במועצה, הכולל מפגשים בכיתת האם (חינוך פורמלי) ומפגשים בישובים (במסגרות פעילות הנוער בישובים), המונחים על ידי צוותים ממרכז "שבילים" (מרכז טיפול חינוכי). המפגשים כוללים פעילויות אתגריות מרתקות (על גבול האקסטרים), המתקיימות בקבוצות מצומצמות, ובכך מאפשרות חיזוק משאבים פנימיים, כוחות להתמודדות ויצירת שיתופי פעולה בין התלמידים.
 
יאיר ילובסקי, ראש מנהל החינוך בגלבוע: "התכנית משרטטת דרך, מראה את השביל, שכולנו תקווה שילדינו יבחרו לצעוד בו. זוהי תקופה של חוסר ודאות עבור התלמידים, הן לגבי מה שעובר בתוכם גופנית ונפשית והן מבחינת סביבת בית הספר החדש. ע"י התכנית אנו מצליחים לחזק את תחושת האמון והשייכות של הילדים לבית הספר, לישוב ולגלבוע".
 
המעבר בין ביה"ס היסודי לחטיבת הביניים, נחשב כמאתגר במערכות החינוך, מסיבות רבות, לרבות הקפיצה המשמעותית ברמת הלמידה, הכוללת דרישות לימודיות משמעותיות ומורכבות יותר. אך עיקר האתגר הוא במעבר "מהחממה" המוכרת של ביה"ס היסודי, בו הגיעו התלמידים להיות "בוגרים", עם מורים וחברים מוכרים מזה שנים ושיטת הלימוד ידועה ונוחה, אל עבר חטיבת הביניים, שבו הם "הצעירים", מקום לרוב גדול יותר, עם תלמידים ומורים אחרים ושיטת לימוד שונה לחלוטין. גם מעמד המחנך בחייו של התלמיד משתנה לחלוטין, והופך להיות פחות נוכח במערכת היום. לכל זה מצטרפת העובדה כי מדובר על שלב ההתפתחותי סוער וחדש בגיל הזה- גיל הנעורים, ועמו פרץ הורמונלי בחיי התלמידים.
 
"זהו תהליך המאפשר יצירת קירבה, הקשבה, פתיחות ואמפתיה בין התלמידים לבין עצמם ובינם לבין הצוותים החינוכיים". מוסיף על כך יאיר ילובסקי. "תוך זמן קצר הילדים יותר דיברו על מה שמתרחש בתוכם, יותר הביעו רגש, והקשיבו זה לזה. דרך החוויה האתגרית הילדים סופגים את המסרים של לקיחת אחריות על התנהגותם, ושתמיד הקבוצה מגיבה לסיטואציה. מרגש לראות כיצד התהליך הזה מוביל את הילדים לבנות נורמות חברתיות ותרגול של שליטה, איפוק והשתתפות בכל מצב."

מראים את השביל

השבוע הגיעה התכנית לנקודת השיא שלה, במסגרת טיול אתגרי (כמתבקש), של כל תלמידי שכבת ו' בגלבוע. התלמידים יצאו מגבעת המורה, עברו דרך דחי, וסיימו בנאעורה- שם קיימו טקס מרגש. כמו כל פעילות רוחבית במינהל החינוך ובמרכזים הקהילתיים גלבוע, ניתן דגש מיוחד לאלמנטים החינוכיים והערכים העולים ממודל החיים המשותפים המוצלחים בגלבוע, כאשר הילדים שרים, מספרים סיפורים, ומקיימים פעילויות ב- 2 השפות. גם ראש המועצה, עבד נור, הגיע לברך את הילדים ולהודות לאנשי החינוך בגלבוע, שיחד עם הורים משרטטים דרך ברורה, משתפת ומשותפת, עליה צועד החינוך בגלבוע. האווירה במקום הייתה פשוט מדהימה, ולדברי הילדים היוותה גורם נוסף של חיזוק להמשך

מראים את השבילמראים את השביל
מראים את השביל