"אני אדם-מיטה": תערוכה חדשה בבית שטרומן: מחווה מרגשת לאדם ברוך ז"ל

תערוכה חדשה בבית שטרומן: מחווה מרגשת לאדם ברוך ז"ל, במלאת עשור למותו. אוצר התערוכה: רינו צרור


19 רשימות קצרות כתב אדם ברוך על עצמו בבית החולים, במהלך השנים האחרונות לחייו, וכולן מתארות ומתעדות את שהותו שם. באחת מהן הגדיר את עצמו "אני אדם-מיטה". באחרת תהה אם הוא היה פעם אדם ברוך? כל 19 הרשימות נכתבו בין השנים 2008-2005, ופורסמו בטורו השבועי 'שישי', בין ענייני היום. כולן נכתבו כשהוא יוצא ובא מבית החולים, כואב מאוד. מעין דוקו ספרותי, ולפעמים זהו סוג של שיר. אדם מביט בעצמו – בימיו האחרונים.

עפרה ברעם, מנהלת מוזיאון בית שטורמן: "מאז הקמתו ועד היום, הציב לו מוזאון בית שטורמן להיות מוביל תרבותי וחברתי המספר את סיפורה התרבותי והחברתי של הארץ. תערוכת המחווה לאדם ברוך ז"ל ממשיכה את חזוננו החינוכי והערכי, לספר  את סיפורם של אנשי התרבות, הרוח והמעש".

מוסיף בנושא עובד נור, ראש מוא"ז הגלבוע: "מזמינים את קהל המבקרים להגיע לגלבוע, למוזיאון בית-שטרומן, הפותח את שעריו לתערוכה ייחודית ולמפגש הכרות מחודש עם דמותו הנועזת, המגוונת, והנדירה של אדם ברוך ז"ל, בנופי העמק מזווית שונה ואחרת."

לצורך התערוכה המיוחדת אסף רינו צרור את 19 פיסות הקיום האלה המתארות בבהירות, בחדות ובאירוניה שאפיינו את כתיבתו של ברוך, והפגיש אותם עם עשרים וארבעה יוצרים מובילים, ביניהם גיל ג'יבלי, יאיר גרבוז אלכס ליבק, רותו מודן, מוטי מזרחי ורוני סומק.

כל אחד מהיוצרים בחר קטע טקסט מ- 19 פיסות החיים, ויצר יצירה נוספת- ממשיכה או מקבילה או מתבוננת, בציור, בצילום, באיור, ובאבן. העבודות נאצרו בתערוכה "אני אדם-מיטה"- המאירה את הוויית בית החולים באור חדש ומבטאת באופן אחר, כואב ורך, נועז ואפילו מחויך, משעותיו האחרונות של אדם. עוד מבין האומנים בתערוכה ניתן למצוא יצירות של- נלי אגסי, אבי גנור, טלי אמיתי-טביב, צדוק בן-דוד, ציבי גבע, יעקב דורצ'ין, מיכל היימן, פני הס-יסעור, לאורה לאור, אורלי מיברג, משה מירסקי, מיכל נאמן,  מיכאל סגן כהן, יהודה פורבוכראי, אברהם פסו, ישראל קבלה, אלדד רפאלי, ומורן שוב. 

התערוכה תיפתח ב-30 ביוני 2018, בשעה 12.00, במוזאון בית שטורמן, בעין חרוד. הכניסה לאירוע הפתיחה חופשית. פרטים נוספים באתר המוזיאון:www.beit-shturman.co.il

שעות פתיחה: ימים א‘- ה‘ 08:30 – 15:00, ימי שישי 09:30-13:30, שבת וחג 11:00 – 15:00