הסתים חג הקציר, שנחגג בפעם ה-97 בשדות עין חרוד!


כמו כל שנה מאז ימי ראשית ההתיישבות בעמק- חרוד, היא ערש ההתיישבות בישראל, גם השנה ציינו בקיבוצי עין חרוד (איחוד ומאוחד) את חג הקציר המסורתי.
קיבוץ עין-חרוד איחוד, ממוא"ז הגלבוע, הוא מבין הקיבוצים הבודדים בארץ בהם עוד ניתן לצפות ולקחת חלק בחג המסורתי המרגש. כאמור, שורשי החג בימי ראשית התחדשות הישוב היהודי בארץ, כאשר אנשי הרוח בתנועה הקיבוצית, ביצעו התאמות לחייהם של המתיישבים החדשים ויצרו טקס המחליף את הטקס התנכי, שבו הביאו קרבן לבית המקדש. נאמנים לאופי החקלאי, הביאו הקיבוצניקים את פרי האדמה הראשונה, כאשר האירוע מלווה בשירים וטקסטים שמרביתם נשענים על המקורות היהודיים הקדומים.
 
זו השנה ה-97 שחג הקציר מתקיים בשדות העמק, כאשר מי שהוביל את הקציר השנה הוא דני זהר (בן 79), זקן הקוצרים! מי שמילאו את תפקיד המאלמות, היו באופן סמלי ומכוון – ג'ודי הון, שהגיעה כמתנדבת לפני 40 שנה, והיום היא חברת קיבוץ (וסבתא גאה!), ויחד עמה קמילה שהיא מתנדבת חדשה שהגיעה מברזיל, במסגרת פרויקט המתנדבים של התק"צ.
 
עובד נור, ראש המועצה: "בחג הקציר באים לידי ביטוי מרכיבים המעצבים את קהילות הגלבוע כשילוב הדורות, והקשר לאדמה ולטבע. זהו ביטוי נוסף, לתפארת ההגשמה, ומימוש החזון ההתיישבות בגלבוע. בחרנו לחיות ולגדל משפחה במקום ייחודי, היסטורי, אשר לעיתים מציב בפנינו אתגרים, אך מספק איכות חיים נדירה, פינת קסם ייחודית!"
 
ע"פ החגיגה המסורתית לכל תושבי הקיבוץ, כולל הילדים, היה תפקיד בחג הקציר, שהחל בהקפדה על לבוש לבן ואחיד של כל היוצאים על השדה. הגברים אוחזים בחרמשים ומתחילים במלאכת הקציר הראשון בשדה הקרוב לבמה, לתשואות המוני החוגגים. הבנות הבוגרות משמשות כמאלמות, המביאות מנחות במגשים נישאים ובקצב מחול. חלק עיקרי מהשירים והריקודים בוצעו ע"י ילדי הקיבוץ שהתאמנו כחודש לקראת האירוע הגדול.

חג הקציר

"זהו טקס מרשים שמצליח לרגש כל פעם מחדש". מספרת רוני צור, מזכירת קיבוץ עין-חרוד איחוד, שהייתה אמונה על הפקת האירוע "מעבר לשרים וברכות עבור הקציר הראשון, ישנה השתתפות ערה של סוסים ורוכביהם המקומיים, שיחד עם הקוצרים והמאלמות יוצרים מארג של חגיגה אותנטית של חקלאים השמחים בחלקם, ומאושרים לנוכח היבול הראשוני."

חג הקציר

חג הקציר