נחום שריג (וייספיש) נולד ב 1914 בירושלים למשפחה חרדית, ועוד בצעירותו נמשך אל פעילות "ההגנה" ותנועות הנוער החילוניות ומאוחר יותר, הצטרף אל תנועת הנוער "המחנות העולים" , מטעמה יצא להגשמה ב"קבוצת החוגים" שייסדה את קיבוץ בית השיטה.
נחום שנשא לאישה את הסופרת תקווה,שריג ,הצטרף ב- 1941 לפלמ"ח עם הקמתו, ושירת תחת פיקודו של יגאל אלון.
ב-1944 ,נחום שבלט בכושר מנהיגותו ואומץ ליבו, התקדם ושימש בתחילה כמפקד פלוגה א',ולאחר ארגון הפלוגות במסגרת גדודית, מונה נחום שריג למפקד הגדוד הראשון של הפלמ"ח, ובתפקידו זה, פיקד על פעולת השחרור הנועזת של המעפילים בעתלית, וכן פיקד ועל הפשיטות על מתקני הרדאר הבריטיים בחופי הארץ.
בהמשך מונה נחום למפקד הגדוד הרביעי , מסגרת אשר שימשה למעשה מפקדת הכוחות המיוחדים של הפלמ"ח.
בפרוץ מלחמת השחרור פיקד נחום שריג על פעילות הפלמ"ח בנגב ומאוחר יותר כאשר הוקם צה"ל, מונה למפקד חטיבת הנגב.
החטיבה, בפיקודו של נחום, אשר ניהלה קרבות קשים ומרים עם הצבא המצרי שפלש אז לארץ,כבשה את באר שבע ושאר אזורי הנגב, ואף חלקים ממזרח סיני במבצעי יואב חורב.

נחום שריג

במבצע עובדה, בה הושלם כיבוש הנגב, בזכות תושייתו ואומץ ליבו של נחום, שאף הסתכן באופן אישי, נכבשה אום-רשרש היא אילת.
נחום אף היה שותף למעמד טקס הנפת דגל הדיו באום רשרש – טקס שתמונתו היא חלק מסמליה של מלחמת השחרור.
בתום המלחמה, פרש נחום מן הצבא , וחזר לקיבוצו בית השיטה, והחל עוסק בפעילות ציבורית ארוכת שנים,כמזכיר הקיבוץ המאוחד, ראש מועצה אזורית הגלבוע, ומזכיר קיבוץ בית השיטה – 10 קדנציות,ופעילותו בהנצחת הפלמ"ח.
בנוסף,לאחר מלחמת יום כיפור בה שכל את בנו יוסף שריג ז"ל, היה נחום בין יוזמי ומקימי התנועות ההתנדבותיות – "אביץ" , ו"הבריגדה כחולה" , שעיקר פעילותן היה שיקום מערך הלוגיסיטיקה במחנות צה"ל , וסיוע בביצורים בצפון. 

נחום אשר נודע כאיש ערכי,נעים הליכות ושוחר תרבות, בכהנו כראש מועצה, הפנה את מרצו לשיפור חייהם של התושבים בכפרי המגזר הערבי בגלבוע ,והוא פעל רבות והשיג מימון ממשלתי למטרה זו.
בתקופת כהונתו, הוכנה תוכנית מתאר, נסללו כבישים, והכפרים חוברו לרשת החשמל, ואף הוקמו בהם מרפאות.
במקביל טיפח נחום את מארג דו הקיום בגלבוע בין כל המגזרים בגלבוע, וזכור לטוב קונצרט התזמורת הפילהרמונית בניצוחו של לאונרד ברנשטיין במקהל,לרגל חגיגות 30 השנה לעלייתם לקרקע של מושבי התענך.
נחום אף עודד את ישובם של בני התענך באזור , ותמך וקידם את הקמת הישוב מגן שאול.
נחום שאהבת הארץ בערה בעצמותיו, בעזרתו של אורי יפה ששימש כראש מועצת בקעת בית שאן, קידם את סלילתה של דרך נוף הגלבוע, ובכך להפוך את יופיו של הר הגלבוע , נחלת רבים , ובכך לקדם את האזור מבחינה תיירותית.
בתום כהונתו כראש מועצה, פינה נחום את מרצו להנצחת מורשת הפלמ"ח,והיה ממקימי עמותת "דור הפלמ"ח" ואף שימש יושב ראש העמותה עד ליום פטירתו.