דלג לתוכן העמוד
מרדכי (מוטי) אפרתי
סרו 

מרדכי (מוטי) אפרתי

בן חיה ויוסף
נפל ביום ב' באב תש"ח (07.08.1948)
מקום מנוחתו בית העלמין האזרחי גבע
יישוב מגורים: גבע

סיפור חייו

בן חיה ויוסף, נולד ביום כ"א בניסן תרפ"ה (15.4.1925) בבן-שמן. הוריו עבדו אותה שנה בחווה החקלאית של תחנת-הניסיונות, בעוברם מקבוצת באר-טוביה שנתחסלה אל קבוצת גבע, שאך החלה להתפתח. מרדכי היה אחד הילדים הראשונים של קבוצת גבע. הוא גדל והתחנך בקבוצה, הצטיין בכל עבודות המשק והתבלט באופיו המוצק, במתינותו ובאחריותו הרבה. עם סיימו את לימודיו לא הצטרף מיד כחבר אל הקבוצה, אלא החליט להתנסות תחילה בצורות-חיים אחרות. כעבור זמן קצר הצטרף לפלמ"ח. מיד עם הינתן צו הגיוס על-ידי מוסדות הייישוב, נחלץ לשירות פעיל. השתתף בפעולות רבות מאוד, למן פעולות-חבלה באבו-כביר, סלמה ורמלה ועד לקרבות המרים בפעולות "נחשון" וקרבות הרי ירושלים. סגולותיו הנפשיות ואופיו היציב הכשירוהו לתפקידים פיקודיים וחיבבוהו על חבריו ועל פקודיו. בייחוד הצטיין בקרב על קטמון והיה בין כובשי הר-ציון וראשוני הפורצים לעיר העתיקה.

מרדכי, שהיה ידוע כ"הולך באש ובלהבה ואינו נפגע", נפל ביום ב' באב תש"ח (7.8.1948) מיריות צלפים בימי ההפוגה, כאשר יצא לסיור בקו הביצורים של פלוגתו בסביבות לטרון, והובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות בגבע.

ביום השנה למותו הוציאו קבוצת גבע וגדוד הפורצים-פלמ"ח חוברת-זכרון בשם "מרדכי". בשנת 1998הוציאה משפחתו ספר לזכרו "מרדכי-מוטי אפרתי". בהקדמה לספר כתוב בין היתר: "כעת, 50 שנה לאחר שנפל אחינו הבכור מוטי אפרתי ז"ל במלחמת העצמאות, החלטנו, בני המשפחה להוציא ספר זה לזכרו. מאז ועד היום התאסף חומר חשוב מפי חבריו, מבני משפחה ומחברי גבע על אישיותו המיוחדת ופועלו החשוב במלחמת העצמאות. אנו מעוניינים כי זכרו יהיה נכס מחנך ודוגמה לחברים שלנו ובעיקר לבנים ולנכדים...".

מקום מנוחתו

מרדכי (מוטי) אפרתי
בן 23 בנופלו
מקום מנוחתו בית העלמין האזרחי גבע